Arama

Ünlü romanların ilk isimleri

Kitaplar hepimiz için önemli. Peki ya kitap isimleri? Kitapların isimlerinin kitaplarla ilişkimizde ne kadar önemli bir rol oynadığını hiç düşündünüz mü? Düşünmediyseniz eğer, ilk fırsatta bir kitapçıya girin ve raflardaki kitapların isimlerine tek tek bakın. Bazı kitaplara sadece isimleri çekici gelmediği için yanaşmayacaksınız bile. Kimilerine ise ilk bakışta vurulacaksınız. Eğer artık kitap isimlerinin ne kadar önemli olduğunda uzlaştıysak, sizi geçmişe kısa bir yolculuğa çıkaracağız.

 • 1
 • 10
Savaş ve Barış - Lev Nikolayeviç Tolstoy
Savaş ve Barış - Lev Nikolayeviç Tolstoy

Tolstoy'un ünlü Savaş ve Barış'ını başka bir isimle düşünebiliyor musunuz? Gerçek şu ki, kitabın ilk adı "Sonu İyi Olan Her Şey İyidir" olacakmış.

Savaş ve Barış kitap özeti:

Napolyon'un 1812'de Rusya'yı işgalini ve bu savaşın, özellikle aristokrat çevrelerde yarattığı altüst oluşu, son derece gerçekçi sahnelerle, ayrıntılı ve derinlikli analizlerle yansıtan bir başyapıt. Avrupa'daki monarşileri birbiri ardına bozguna uğratarak ilerleyen Napolyon orduları Moskova'ya doğru ilerlemektedir. Rus aristokratları, bu ürkütücü savaş makinesi karşısında bir yandan muharebeye hazırlanmakta, bir yandan da kişisel dertleriyle boğuşmaktadır. Rusya'nın 19. yüzyılın ilk yarısında panoramik bir fotoğrafını çeken Savaş ve Barış, soylu sınıfına dair yakın gözlemlerin yanı sıra köy ve kasabalarda yaşanan çiftlik hayatını da ustalıkla yansıtıyor. Dünya edebiyatının en başarılı eserlerinden sayılan bu muazzam nehir roman, savaşların getirdiği kaosu, mantıksızlığı, insan vicdanı ile etiğe aykırılığı; muktedirlerin, büyük zaferler vaat edenlerin sözlerindeki ve çabalarındaki beyhudeliği gözler önüne seriyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

 • 2
 • 10
Sineklerin Tanrısı - William Golding
Sineklerin Tanrısı - William Golding

William Golding bu başlığa gelene kadar birkaç kez karar değiştirmiş, kitabın ilk ismi ise İçimizden Gelen Yabancılar'mış.

Sineklerin Tanrısı kitap özeti:

"Sineklerin Tanrısı", günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getirir. Konusu, R. M. Ballantyne'ın Mercan Adası gibi eşsiz bir mercan adasının cenneti andıran ortamında başlayan bu roman, çağdaş toplumlardaki çöküntünün, insan yaradılışındaki köklerini gözönüne sermek amacıyla Mercan Adası'ndaki duygusal iyimserlikten apayrı bir yönde gelişir.

Golding'in romanındaki çocuklar da başlangıçta tıpkı Kurtz gibi, uygar toplumun baskılarından uzak bir örnek düzen kurmak isterlerken, gitgide hayvanlaşır, korkunç bir kişiliğe bürünürler. Bu yönüyle Sineklerin Tanrısı'nın Mercan Adası ile öbür ıssız ada serüvenlerinden ayrıldığı en önemli nokta, ıssız ada yaşamının çetin güçlüklerini ya da mutluluğunu anlatmaktan daha çok, bir insanlık durumunu, kişiler arasındaki çatışma aracılığıyla ortaya koymaya çalışmasıdır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

 • 3
 • 10
1984 - George Orwell
1984 - George Orwell

Tahmin edelim, George Orwell'in 1984'ün ilk adını kırk yıl düşünseniz tahmin edemezdiniz: Avrupa'daki Son Adam.

1984 kitap özeti:

İngiliz yazar George Orwell'in 1949 yılında yayımlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişmiş eseri 1984, 1949 yılında yayımlandı. Distopya türünde bir roman olan 1984, "Büyük Birader", "Düşünce Polisi", "101 Numaralı Oda", "2 2=5" gibi çeşitli terminolojileri ve kavramları günümüz lügatına dahil etti.

Romanın adı "Avrupa'daki Son Adam" ismiyle yayımlanmak istenmiştir fakat Orwell'ın yayıncısı başarılı bir pazarlama stratejisiyle kitabın adını ''Bin Dokuz Yüz Seksen Dört'' olarak değiştirdi.

Eser, her ne kadar Aldous Huxley'nin ''Cesur Yeni Dünya'' adlı eseri ile birlikte distopik roman alanında en iyi bilinen kitaplar olsa da distopya türünün yaratıcısı Rus yazar Yevgeni Zamyatin'dir ve yazarın kitabı "Biz"; 1984'ün, Cesur Yeni Dünya'nın ve Ursula K. Le Guin'in Mülksüzler adlı eserinin ilham kaynağıdır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

 • 4
 • 10
Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck
Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck

John Steinbeck, en bilinen eseri "Fareler ve İnsanlar" için, ilk olarak "Olmuş Bir Şey" ismini düşünmüştü.

Fareler ve İnsanlar kitap özeti:

John Steinbeck'in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri, modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, "tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun" türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri, edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmedi.

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small'un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck eserinde, insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

 • 5
 • 10
Silahlara Veda - Ernest Hemingway
Silahlara Veda - Ernest Hemingway

Hemingway'in Paris Bir Şenliktir'i ise daha önce çok daha minimal bir çizgideymiş: Göz ve Kulak! (The Eye and The Ear) Bu noktada orjinal adı "A Moveable Feast" yani "Hareketli Şölen" olan bu kitabın Türkçeye Paris Bir Şenliktir olarak aktarıldığını söylemekte fayda var.

Silahlara Veda kitap özeti:

Hemingway'in yazmayı en sevdiği konulardan biri olan savaş hakkında insanı düşünmeye zorlayacak gerçekleri müthiş bir roman kurgusuyla okuyacaksınız.

Romanda, sıcak savaşın ortasında iki genç insan hem kendi sevgi dolu dünyalarında, hem de savaşın her şeyi yerle bir eden acımasız dünyasında yaşarlar; bütün zorlukları aşarlar sevgileriyle. Bir yanda insanı yok eden savaş, bir yanda insanı insan yapan sevgi... Yaşama sevinci... Bu çelişkili yaşam içinde bu iki insanı çeke sürükleye götüren olaylar... Romanı en güzel savaş romanlarından biri yapan bir sonuç.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN