Arama

Tolkien ile ilgili az bilinen 12 gerçek

Tolkien, her Hobbit'in güvenebileceği, her ejderhanın karşısında korkuyla sinebileceği ve her Elf'in arkadaş olarak kabul edebileceği bir adamdı. Estetik duygusu ile bizleri büyüleyen fantastik edebiyatın kurgu ustası Tolkien'in doğum yıl dönümünde, muhtemelen daha önce duymadığınız ilginç bilgileri derledik.

Eski İngilizce edebiyat uzmanı olan Tolkien, aynı zamanda Oxford Üniversitesi'nde profesörlük yaptı. Okulla anlaşmasına göre yılda 35 tane ders vermesi gerekirken, 70-136 arasında onlarca ders veren yorulmaz bir eğitimciydi.

Her şey Tolkien'in bir sınav kağıdını okurken, öğrencinin boş bıraktığı alana Hobbit yazmasıyla başladı.

Hobbit'i yazma düşüncesi J.R.R. Tolkien'in aklına bir sınav kağıdını okurken geldi. Nedenini bilmeden, yazarın içinden şöyle yazmak gelmişti: "Topraktaki bir oyukta bir Hobbit yaşardı."

The Tolkien Society'ye göre Tolkien'in içindeki bu yazma dürtüsü öğrencisinin sınav kağıdında kocaman bir boşluk bırakmasıyla doğmuştu. Tolkien bir şeyler yazmak konusunda pek o kadar da emin değildi fakat şu Hobbit'in yaşadığı deliğin derinliklerine dalmaya karar verdi ve ortaya tüm zamanların en çok sevilen kitaplarından biri çıktı.

J.R.R. Tolkien aslında bütün kitapları Elf dilinde yazmak istemişti!

The New York Times'ın 1967'deki bir sayısına göre Elf Dili Tolkien'in seriye ilişkin en temel tutkusuydu. The New York Times'tan Philip Norman konuyu şöyle açıklıyor:

"Dil konusunda bir yenilik inşa etmişti. Hikâyeler, genel yönelimlerin aksine, dil için bir dünya sunuyordu. Onun için isim hikâyeden önce geliyordu. Fakat Yüzüklerin Efendisi gibi bir eser elbette defalarca elden geçirilmiş ve bana sorarsanız bu dil okurların tahammül sınırları içinde bırakılmış."

J.R.R Tolkien'e göre, bütün hikayenin asıl kahramanı Samwise Gamgee idi.

Tolkien, Elfçe dilini bu kitabı yazmak için oluşturmadı. Önce dili (birçok başka dil gibi) oluşturdu, daha sonrasında dil hoşuna gittiği için bunu kitaplarına ekledi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN