Arama

Şule Yüksel Şenler kimdir? Şule Yüksel Şenler'in sözleri

1960'lı yılların sonuna doğru ve 1970'li yılların başlarında Türkiye'deki İslami uyanış sürecinde kimlik arayışı, arınma, yüreklenme, aksiyon açısından en fazla emeği geçen insanlarımızdan birisi de Şule Yüksel Şenler'dir. Ömrünü İslam davasına adayan, Türkiye'nin önde gelen fikir insanlarından Şule Yüksel Şenler 81 yaşında, bugün vefat etti. Sizler için, Huzur Sokağı romanı ile tanınan Şule Yüksel Şenler'den unutulmaz sözleri derledik.

  • 1
  • 15
ŞULE YÜKSEL ŞENER KİMDİR?
ŞULE YÜKSEL ŞENER KİMDİR?

Şule Yüksel Şenler 29 Mayıs 1938 tarihinde Kayseri'de doğdu. 1960'lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarıyla ün kazanmıştır.

Aslen Kıbrıslıdır. Küçükken ailesiyle birlikte İstanbul'a göç etti. Öğrenimini ortaokul ikinci sınıfta bıraktı. Bir terzinin yanında çalışmaya başladı. Bu, onun ileride kendi başörtüsü modelini yaratmasına yol açtı. 21 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. 1965'te tesettüre girdi. Yeni İstiklal gazetesindeki yazıları nedeniyle hakkında davalar açıldı. Anadolu'yu dolaşarak verdiği konferanslarla tartışmalar başlatmıştır. Genç kızların başlarını aynı şekilde örtmeleriyle bu tarz örtü "şulebaşı" olarak anılmaya başlandı.

Şule Yüksel Şener'in kitaplarına ulaşmak için tıklayınız...

"İnsanın kendini okuyabilmesi için mutlak surette iman nuruna ihtiyacı vardı. Çünkü bütün sırlar o nur ile çözülebilirdi ancak."

"Hırs, sebep-i hüsrandır."

"İnsanın kendini okuyabilmesi için mutlak surette iman nuruna ihtiyacı vardı. Çünkü bütün sırlar o nur ile çözülebilirdi ancak."

"Namaz, Allah'ın emridir ve her Müslüman'a farzdır!..."

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN