Arama

Suç ve Ceza'dan insana dair alıntılar

Suç ve Ceza, Rus ve Dünya Edebiyatı'nın en önemli yazarlarından olan Dostoyevski'nin en ünlü eserlerinden biridir. Sürükleyiciliği ve insan psikolojisine dair tespitleriyle okur tarafından oldukça sevilen bu kitap, on yıllardır en çok okunan romanlardan olma özelliğini sürdürür. Sizin için Suç ve Ceza'dan insana dair alıntılar yaptık.

Suç ve Ceza’dan insana dair alıntılar

"Hem her şey insanın kendi elinde, hem de insan yalnızca korkaklığı yüzünden ne fırsatlar kaçırıyor… Bu artık yadsınamaz bir gerçek, bir belit. İlginç bir şey, acaba insanlar en çok neden korkarlar? Atacakları yeni bir adımdan, kendi söyleyecekleri yeni bir sözden herhalde…"

(s.2)

Türk şiirinin kırılgan sureti: İlhami Çiçek

"Gideceği yere varmak için fazla yürümesi gerekmiyordu. Hatta evinden kaç adım tuttuğunu bile saymıştı; tam yedi yüz otuz adım. Hayallerine gömülüp yürüdüğü bir gün saymıştı adımlarını."

(s.4)

"Bazen hayatta öyle karşılaşmalar olur ki, hem de hiç tanımadığımız insanlarla, bir tek sözcük bile konuşmadan, birdenbire, tek bir bakışla ilgilenmeye başlayıveririz."

(s.11)

"Her insanın çalabileceği hiç değilse bir kapı olmalıdır. İnsanın ne yapıp edip başvuracak bir yerinin bulunması gereken zamanlar oluyor."

(s.15)

Dostoyevski idamdan nasıl kurtuldu?

"Böyle baş sallamalarla utanmam ben! Hele de herkes her şeyi biliyorsa ve ortada hiçbir giz kalmamışsa… Ben her şeye hor görerek değil hoş görerek bakmayı öğrendim artık. Varsın öyle olsun! Ne yapalım! İşte İnsan!"

(s.16)

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN