Arama

Sinemaya ilgi duyanların mutlaka okuması gereken 15 kitap

İlk on sayfa neden çok önemli? Okuru ilk sayfadan, hatta ilk kelimeden görsel olarak nasıl yakalarsınız? Yapı ve karakter neden senaryonun temelidir? Bir roman, oyun ya da makale senaryoya nasıl uyarlanır? Her görsel sanat dalında olduğu gibi, yedinci sanat sayılan sinemanın da tarihini bilmek, günümüzdeki dinamiklere hakim olmak tecrübenin yanı sıra okumayı ve araştırmayı da gerektiriyor. Bu noktada size yardımcı olacak, rehber niteliğindeki 15 sinema kitabını listeledik.

  • 1
  • 15
SİNEMA DERSLERİ – SERGEI EISENSTEIN
SİNEMA DERSLERİ – SERGEI EISENSTEIN

Sergei Mihailoviç Eisenstein'ın ''Sinema Dersleri'', öğrencisi Vladimir Nijni'nin derslerde tuttuğu notlardan oluşuyor. Eisenstein'ın sinema eğitimi verdiği öğrencilerle soru-cevap yöntemi üzerine kurulan kitap, sahne tasarımı tekniklerinden, bir kitabın ya da öykünün filme nasıl aktarılacağından, sahneye koyma, sahne üzerinde planlama, çekim teknikleri ve oyunculuk gibi sinemasal sahneleme üzerine derslerden oluşuyor.

Sinema yönetmenliğinden önce hem ABD'de hem de SSCB'de dekor hazırlayan, sessiz ve sesli sinema dönemlerinde mesleğin tozunu yutmuş Eisenstein'ın derslerinde öğrenciler, usta yönetmenin sinemaya kazandırdığı yenilikleri öğrenmenin yanı sıra, Eisenstein'la birlikte Balzac'ın ''Goriot Baba''sından Dostoyevski'nin ''Suç ve Ceza''sına, Haiti'deki ayaklanmayı anlatan ''Dessalines''den ''Potemkin Zırhlısı''na, sahnelemenin senaryolaşma aşamalarını, çerçevelerin kullanımını deneme-yanılma yöntemiyle öğreniyorlar.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 2
  • 15
GÖZ KIRPARKEN – WALTER MURCH
GÖZ KIRPARKEN – WALTER MURCH

Bu kitap Walter Murch'un Ekim 1988'de Avustralya'nın Sydney şehrinde Spectrum Film'in sinema salonunda verdiği konferansın gözden geçirilmiş metnidir. Film kurgusu ve montajı üzerine olan bu kitap, mutlaka okunması gereken listelerde yerini alıyor. Amerikan ve İngiliz Sinema Akademileri tarafından birçok kez ödüllendirilmiş bir kurgucu, ses tasarımcısı aynı zamanda bir yönetmen ve senaryo yazarı olan Walter Murch'un kitabı, film kurgusu üzerine canlı, çok yönlü ve düşünmeye iten bir deneme.

Murch kitabında kurguyla ilgili en temel soru olabilecek "Kesmeler neden ve nasıl işe yarar?" sorusuyla başlayarak, okuru bir filmi kesmenin estetik ve pratik sorunlarına ilişkin harika bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculuk boyunca kurguda devamlılık ve devamsızlık, rüya görmek ile gerçek yaşam, "iyi" bir kesmenin ölçütleri gibi kavramların yanısıra hem bir tür kesme, hem de kesme anı için bir işaret olarak gördüğü "göz kırpma" üzerine düşüncelerini açıklıyor. Ayrıca, bilgisayar temelli kurgunun bugünkü durumu üzerine ayrıntılı bilgilerle sinemanın geleceğine de bakıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 3
  • 15
SENARYO – SENARYO YAZIMININ TEMELLERİ – SYD FIELD
SENARYO – SENARYO YAZIMININ TEMELLERİ – SYD FIELD

Syd Field dramatik yapıda bir usta. Çok satan kitaplarıyla birçok ünlü senariste, senaryo yazım sürecinde rehberlik eden Syd Field, ABD film endüstrisinin içinden biri olarak senarist adaylarına yol göstermeye devam ediyor. Senaryo Yazımının Temelleri, bir senaryoyu oluştururken, filmin konu seçiminden karakter oluşturmaya, sekansların ve dönüm noktalarının belirlenmesine ve senaryoyu bitmiş bir metin haline getirmeye kadar dikkat edilmesi gereken bütün unsurlar hakkında bir kılavuz niteliğinde.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 4
  • 15
SİNEMA NEDİR? – ANDRE BAZIN
SİNEMA NEDİR? – ANDRE BAZIN

Andre Bazin'in etkisinin yıllar boyunca eksilmeden süreceğine kuşku yok. Bir gün sinema yok olsa bile, onun yazıları yaşayacak, kim bilir belki de gelecek nesiller sinemayı onun yazılarından öğreneceklerdir. Onun yazıları ışığında insanoğlu kafasında, dörtnala koşan atları, güzel bir yıldızın yakın çekimini ya da ölen bir kahramanın kımıldayan gözünü, bir perde üzerinde hayal etmeyi deneyecektir. Onun sayfaları, sinema sanatı yok olsa bile, kendini enkaz olmaktan kurtaracak ve arkeolojik kalıntılar gibi, hayal gücümüzü aşan sanatsal başyapıtları gün ışığına çıkartacaktır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 5
  • 15
ÜNLÜ YÖNETMENLERDEN SİNEMA DERSLERİ
ÜNLÜ YÖNETMENLERDEN SİNEMA DERSLERİ

Sadece yönetmen olmak isteyenlerin değil, herkesin okuması gereken bir kitap. Martin scorsese, David lynch, Pedro Almodovar, Emir Kusturica, Jean-luc Godard, Woody Allen , Robert Rodriguez gibi yönetmenlerin hayat ve sinema üzerine anekdotları yer alıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN