Arama

Sezai Karakoç'tan unutulmaz alıntılarla "İslam"

Bir yazar düşünün, bir mütefekkir ömrünü diriliş mücadelesine adayan. Edebiyat ile insanlığın en diri ve güçlü seslerinden biri olan. Sezai Karakoç, Türk edebiyatı ve düşüncesinin gerçek bir dönüm noktası oldu. Karakoç, İslam'ın diğer inançlardan farkını ve İslam'ın temel yapı taşlarını birtakım sistemlerle kıyaslayarak felsefi olarak kaleme alan üstadlardan biri. İslam'ı derinden tanımak isteyenler için Sezai Karakoç'tan unutulmaz alıntıları derledik.

"Müslüman! İslâm'ı öyle sağ ve diri, canlı yaşa ki, seni öldürmeye gelen sende dirilsin..."

"Evet, Kur'an ve İslâm mahfuzdur, fakat hiçbir kişinin veya toplumun imanını koruyabilmesi taahhüt edilmiş değildir. Her kişi kendi inancını, her mü'min toplum kendi müslümanlığını korumak, devam ettirmek mükellefiyetindedir. Bunu yapmadığı takdirde umutsuzlukların, inkârın, isyanın uçurumlarına ve karanlığına yuvarlanabilir."

"Müslüman olmak demek bunun şuurunda olmak demektir."

"Müslümanlar ne yazık ki çok acı bir kıyım içinde. Bugün Afganistan, Libya, Yemen, Suriye ve Irak'ın, kısacası bütün Müslüman alemi düşmanların oyununa gelmiş, birbirlerini kırıp dökmekteler. Bunu çözemedik, 100 yıldır İslam aleminin en büyük problemi bu. Öncelikle hür ve bağımsız olmamız gerekiyor."

"Batının yüzünü Yunan ve Roma uygarlıkları yanında öbür uygarlıklara da çevirmek, İslam ülkeleriyle doğu ülkelerini de kendi uygarlıklarıyla Batı uygarlığı arasında bir denge kurma yönünde geliştirmek; işte en önce gereken."

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN