Arama

Savaşların içinden gelen Ernest Hemingway’in 13 etkileyici kitabı

Kod adı, 'Agent Argo' olan ünlü yazar Ernest Hemingway'in, bir ajan olarak çalıştığını biliyor muydunuz? Ya da Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarından kurtulduğunu; diyabet, kanser, kırık bir kafatası ve ezilmiş bir kaburgayla yaşadığını? Ernest Hemingway'i tam anlamıyla tanımak için olmasa da, yazmak ile yaşamak arasındaki farkları hissetmek için 13 kitabını sizler için derledik.

  • 1
  • 13
Yaşlı Adam ve Deniz
Yaşlı Adam ve Deniz

Yaşlı Adam ve Deniz kitap özeti:

Yaşlı Adam ve Deniz, Hemingway'in en ölümsüz eserlerinden biridir. Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream'e kapılmış olarak dev bir kılıç balığıyla olan can yakıcı mücadelesini son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatır. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan heykelleştirmiştir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 13
Kazanana Ödül Yok
Kazanana Ödül Yok

Kazanana Ödül Yok kitap özeti:

Ernest Hemingway, Kazanana Ödül Yok'taki öykülerini, yaratıcılığının doruğundayken kaleme aldı. Avcılar, eşler, bilge yaşlı adamlar, garsonlar, boğa güreşçileri, hepsi burada, uçlarda yaşıyorlar, ölümün kaçınılmaz gerçekliğiyle yüzleşiyorlar. Böylesi karakterler, diyaloglar, zaman ve mekân, olağanüstü içgörü yalnızca Hemingway'in hayal gücünden doğabilirdi. Her biri yazarın eşsiz yeteneğiyle bezenmiş öykülerden oluşan Kazanana Ödül Yok, Hemingway'in eserlerine bir başlangıç yapmak ya da romanlarında derinlemesine ele aldığı temalara genel bir bakış için çok başarılı bir derlemedir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 13
Nick Adams Öyküleri
Nick Adams Öyküleri

Nick Adams Öyküleri kitap özeti:

Ünlü Nick Adams Öyküleri, unutulmaz bir karakterin çocukluktan önce delikanlılığa, sonra da askerlik, gazilik, yazarlık ve babalığa adım atışını yani, Hemingway'in yaşamıyla büyük paralellikler taşıyan bir olaylar dizisini gözler önüne seriyor. Ancak Philip Young'ın da önsözde belirttiği gibi, "Hemingway doğal olarak öykülerinin anlaşılmasını ve bu tür düşünceler olmaksızın keyifle okunmasını amaçlıyordu ki uzun zamandan beri olagelen de budur aslında."

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 13
Beşinci Kol ve İspanya İç Savaşının Dört Öyküsü
Beşinci Kol ve İspanya İç Savaşının Dört Öyküsü

Beşinci Kol ve İspanya İç Savaşının Dört Öyküsü kitap özeti:

Hemingway'in normal uzunluktaki tek piyesini sunan Beşinci Kol ve İspanya İç Savaşının Dört Öyküsü, 1930'ların İspanya'sını görkemli bir şekilde duyumsatıyor. Hemingway'in kuşatılmış Madrit'in içinde ve çevresinde gazete muhabiri olarak yaşadığı serüvenlerden oluşturulan bu eserlerde savaşın, askerler, siviller ve savaşı haberleştirmek için gönderilen muhabirler üzerindeki dokunaklı etkileri betimleniyor.

Ernest Hemingway, İngilizce nesirin biçemini değiştirmek için yirminci yüzyılda başka her yazardan daha fazla şey yaptı ve bu çabaları için 1954'te Yazın Nobeli ile ödüllendirildi. Hemingway, kısa bildirim tümceleriyle yazdı ve katı, kısa, özlü nesiriyle tanındı. Güneş Doğar da'nın ve Silahlara Veda'nın yayımlanması, Ernest Hemingway'in yazın alanında yirminci yüzyılın en büyük ışık kaynaklarından biri olarak tanınmasını anında sağladı. Daha önce gazetecilik ve Dünya I. Savaşında ambulans sürücülüğü yapan yazar, uluslararası ün getiren kariyerine 1920'lerin Paris'indeki göçmen topluluğunun üyesi olarak başladı.

Hemingway, boğa güreşi ve büyük av düşkünü olduğu için başlıca kahramanları, her zaman, gerek fiziksel gerekse duygusal kaynaklı görülmeyen yaraların acısını çeken, cesaret ve metanet sahibi erkekler ve kadınlar oldu. İspanya İç Savaşını haberleştirip bazılarınca yazınsal gerçek başyapıtı sayılan Çanlar Kimin İçin Çalıyor'da kurgu olarak betimlediği gibi Dünya II. Savaşını da haberleştirdi. Kısa romanı Yaşlı Adam ile Deniz, 1953'te Pulitzer ödülünü kazandı.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 13
Afrika'nın Yeşil Tepeleri
Afrika'nın Yeşil Tepeleri

Afrika'nın Yeşil Tepeleri kitap özeti:

Çağımızın önde gelen yazarlarından Ernest Hemingway, 1899'da Chicago yakınlarında doğdu. Babası doktordu. Hemingway ortaokulu bitirdikten sonra, Kansas City Star adlı gazetede çalışmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı'na gönüllü olarak katıldı. 1918'de İtalyan ordusunda çarpışırken yaralanarak, cepheden ayrıldı ve Paris'e yerleşti. Burada Ezra Pound'dan büyük destek gören Hemingway, önce "Güneş de Doğar ve "Silahlara Veda" adlı romanlarını yazdı. Silahlara Veda, yazara büyük ün sağladı.

Bunu avcılık serüvenlerini anlatan "Afrika'nın Yeşil Tepeleri" izledi. Dönemin birçok sanatçısı gibi İspanya İç Savaşı'na da katılan Heminhway, 1940'ta bu savaşı anlatan güçlü romanı "Çanlar Kimin İçin Çalıyor?''u yayımladı. Bu roman çok geçmeden sinemaya uyarlandı. 1952'de yazdığı "İhtiyar Balıkçı" büyük yazarın ününe ün kattı. Bu başarısını 1953'te Nobel Edebiyat Ödülü izledi. 1961'de av tüfeğiyle vurularak ölen yazarın intihar mı ettiği, yoksa kazaya mı uğradığı kesin olarak öğrenilemedi. Afrika'nın Yeşil Tepeleri, yaşanmış bir safarinin öyküsüdür; Ernest Hemingway'in başından geçen serüvenleri anlatışındaki ustalığın bir ürünüdür. Hemingway, Avrupa'da bulunduğu yıllarda sık sık Afrika'ya avlanmaya gitmiştir. Kendi ülkesinde de balıkçılıkla birlikte, avlanmanın her türüne ilgi duymuş; çoğunlukla avlanabileceği yerlerde yaşamış; daha sonra da bunları birbirinden güzel öykülerle anlatmıştır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN