Arama

Sabahattin Ali’ye dair az bilinen 15 ilginç bilgi

Sabahattin Ali'nin en çok bilinen eseri olan ve yıllardır çok satanlar listesinde yer alan Kürk Mantolu Madonna'yı, askerdeyken kolunun çatlak olduğu bir dönemde yazdığını biliyor musunuz? Peki ya, birçok eserini kaleme aldığı Sinop Cezaevi'nde neden hapis yattığını? Veya gerçek hayattan kesitleri eserlerine yansıtan Sabahattin Ali'nin yakın arkadaşının, Kuyucaklı Yusuf romanı sebebiyle ona neden küstüğünü? Fikriyat olarak Sabahattin Ali'ye dair 15 ilginç bilgiyi sizlerle buluşturuyoruz.

  • 1
  • 15
BİRÇOK FARKLI ŞEHİRDE YAŞADI
BİRÇOK FARKLI ŞEHİRDE YAŞADI

Sabahattin Ali, yaşamı boyunca birçok farklı şehirde yaşamını sürdürdü. Çocukluk yıllarında İstanbul, Çanakkale, Edremit gibi çeşitli şehirlerde yaşayan Sabahattin Ali, farklı okullarda okudu.

1930'ların başında fotoğrafa merak salan Sabahattin Ali, gezdiği yerleri bir belgeselci titizliğiyle fotoğraflamıştı. Kayseri, Sivas Erzincan ve Zonguldak gezisini notlarında anlatmış, fotoğraflarını çekmişti.

Sabahattin Ali, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Anadolu şehirlerine ve Berlin'e dair birçok not tuttu.

  • 2
  • 15
SABAHATTİN ALİ NEDEN TUTUKLANDI?
SABAHATTİN ALİ NEDEN TUTUKLANDI?

1932 yılında Konya'da bir ortaokulda Almanca öğretmenliği yaptığı sırada, bir arkadaş toplantısında "Atatürk'ü yeren bir şiir okuduğu" iddiasıyla tutuklandı.

Bir yıl hapis cezasına mahkûm olan Sabahattin Ali, Konya ve Sinop cezaevlerinde yattı. 1933 yılında Cumhuriyet'in onuncu yıldönümü dolayısıyla çıkarılan af yasasıyla özgürlüğüne kavuştu.

  • 3
  • 15
SADECE ‘YAZAR VE ŞAİR’ DEĞİLDİ
SADECE ‘YAZAR VE ŞAİR’ DEĞİLDİ

Yazar ve şair yönüyle tanıdığımız Sabahattin Ali, Almanca öğretmenliği, çevirmenlik, öğretmenlik, dramaturgluk yaptı.

SABAHATTİN ALİ'DEN İNSAN RUHUNA DOKUNAN 40 ALINTI

  • 4
  • 15
YALNIZCA ÜÇ ROMANI BULUNUYOR
YALNIZCA ÜÇ ROMANI BULUNUYOR

Sabahattin Ali'nin yalnızca üç romanı bulunuyor. İlk romanı 1937 tarihli Kuyucaklı Yusuf, ikincisi 1940 tarihli İçimizdeki Şeytan ve üçüncüsü ise 1943 tarihli Kürk Mantolu Madonna.

  • 5
  • 15
SABAHATTİN ALİ’NİN ASKERDEYKEN YAZDIĞI ESER
SABAHATTİN ALİ’NİN ASKERDEYKEN YAZDIĞI ESER

Sabahattin Ali, en çok bilinen eseri olan Kürk Mantolu Madonna'yı, askerdeyken kolu çatlak halde yazdı.

Ali'nin kitabı yazarken yaşadığı acıyı giderebilmek için kolunu sık sık sıcak suya soktuğu biliniyor. Deyim yerindeyse Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali'nin, dizinin üstünde yazdığı bir kitap denilebilir.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN