Arama

Mutlaka okumanız gereken 10 fantastik roman

Gerçekte var olmayan, hayal ürünü ya da gelecekle ilgili gerçek dünyada yaşanamayacak unsurların kullanılarak oluşturulmasıyla ortaya çıkan fantastik edebiyat, her zaman dönemin imkânsızlarını ele almayı başardı. Sizler için, okumanız gereken 10 fantastik romanı derledik.

Silmarillion - J.R.R. Tolkien

"En bitmek bilmeyen iş, daha başlamadığın iştir."

Tolkien'in en önemli çalışması olarak kabul edilen Silmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür. Kökleri Hobbit'ten önceye uzanır ve Yüzüklerin Efendisi'nde şekillenmeye başlayan bir dünyanın yaratılış öyküsünü barındırarak, tüm Tolkien eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur. Yaşamı boyunca üzerinde çalışmayı terk edemediği ve giderek büyüyüp gelişen bu eser ancak ölümünden dört yıl sonra oğlu tarafından yayımlanabildi.

Elflerin en beceriklisi olan Feanorun yarattığı üç Silmaril'in çalınmasıyla birlikte, kadim dünyanın en önemli olayları gelişmeye başladı. Silmarillion, elflerin isyan ederek Orta Dünya'ya sürülmelerini; orada insanlar ve Cücelerle birleşerek Morgoth'a karşı verdiği umutsuz savaşı anlatır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

Yüzüklerin Efendisi - J.R.R. Tolkien

''Harikaları aceleye getirerek berbat etme.''

Tolkien'ın yapıtı söz konusu olduğunda dünya ikiye bölünmüştür denir: Yüzüklerin Efendisi'ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar. Kitabın Türkçe basım sayısı, Yüzüklerin Efendisi'ne duyulan ilginin evrenselliğini kanıtladı.

Yüzüklerin Efendisi, yirminci yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilim kurgu, fantastik, ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahiptir. Bir açıdan bakarsanız fantastik bir roman, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir romandır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

Kızıl Ölümün Maskesi - Edgar Allan Poe

''En umursamaz kimselerin yüreklerinde bile duygusuz olmayan noktalar vardır.''

Edgar Allan Poe bu dünyada âdeta bir sürgün gibi yaşadı. Dehanın getirdiği uyumsuzluklar yaşamından hiç eksik olmadı. Hiçbir maddi güç ya da statü de bu uyumsuzluğun üstesinden gelemedi. Ne var ki Poe'yu Poe yapan da budur: Öykülerinde insanın karanlık yanlarına, sıkışmışlığına, tuhaflığına, zaman zaman duyduğu çaresizliğe gözünü kaçırmadan bakan Poe, okurlarından da aynı cüreti bekliyor.

Veba kentinizi sarmışsa bundan kaçamaz, kendinizi kurtaramazsınız. Şayet çok şanslı değilseniz. Bütün halkı veba ile kavrulup her gün can verirken korunaklı kalesine sığınan bir kral, kalenin içerisinde kendilerine sunulan korunaklı yaşamın keyfine kapılıp vebayı yok sayan bir grup insan... Ve onların başına gelen tuhaf ve bir o kadar da hazin bir son… Kızıl ölümün maskesinden kimse kaçamıyordu.

"Kızıl Ölüm" uzun süredir kırıp geçiriyordu ülkeyi. Hiçbir salgın böylesine öldürücü, böylesine korkunç olmamıştı. Totemi, kandı; mührüyse, kanın kızılı ve korkusuydu. Keskin sancılar, ansızın baş dönmeleri, sonra gözenekleri boğan bir kanamayla ölüm. Hastalığın açığa çıkması, ilerlemesi ve bitmesi ise yarım saatlik bir işti.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

Yokyer - Neil Gaiman

''Her zaman istediğin bir şeye hiç sahip oldun mu? Ve sonra onun istediğin şey olmadığını anladın mı?''

Genç ve iyi kalpli Richard Mayhew'un sıradan hayatı, bir kaldırımda karşısına çıkan yaralı genç kızın hayatını kurtarmasıyla sonsuza dek değişti. Bu iyilik Richard'ı var olduğunu hayal bile etmediği bir dünyayla şehrin altındaki terk edilmiş metro istasyonları ve kanalizasyonlarda gelişmiş karanlık bir yaşamla tanıştırdı. O artık, yarıklardan düşen insanların yaşadığı Aşağıtaraf'ın bir parçasıdır. Eğer bildiği dünyaya dönmek istiyorsa, gölgelerin ve karanlığın, canavarların ve katillerin şehrinde yaşamayı öğrenmek zorundadır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

Kılıçların Fırtınası - George R. R. Martin

''Kılıçlar uyandığında zaman uyurdu.''

George R. R. Martin'in muhteşem serisi, ''Kılıçların Fırtınası'' eseri ile modern fantastik edebiyatın istisnai başyapıtlarından birisi oldu. Böylece imgesel kurgunun büyük eserleri arasındaki yerini sağlamlaştırdı.

İktidar mücadelesindeki beş savaşçıdan birinin ölmüş, bir diğerinin gözden düşmüş olmasına rağmen savaş tüm şiddetiyle sürmektedir. Yedi Krallık'ın zor durumdaki hükümdarı Joffrey, Demir Taht'ta oturmaya devam etmektedir. En amansız düşmanı Stannis, takip ettiği büyücü kadının kurbanı olmuş ve bozguna uğramıştır. Nehirova'daki Genç Robb, Kuzey'e hükmetmekte; Daenerys yaşayan son ejderhalarla beraber kana bulanmış bir kıtayı katetmektedir. Rakipler son hesaplaşma için harekete geçerken büyük bir yabanıl ordusu, efsanevi Ötekiler'le birlikte medeniyetin merkezine doğru ilerlemektedir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN