Arama

Marcel Proust'un dev romanı Kayıp Zamanın İzinde'den 20 alıntı

Marcel Proust'un, 20. yüzyılın en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilen Kayıp Zamanın İzinde isimli eseri yaklaşık bir milyon iki yüz elli bin sözcükten ve üç bin sayfadan oluşur. Sizler için, derinlikli anlatımıyla toplum içindeki bireyin ötesini görmemizi ve kendimize ve başkalarına belirli bir mesafeyle bakmamızı sağlayan Marcel Proust'dan 20 alıntıyı derledik.

  • 1
  • 22
Proust'un zihninin derinliklerinde
Proust'un zihninin derinliklerinde

Marcel Proust'un şaheser romanı Kayıp Zamanın İzinde'sini okuyanlar onun yalnızca kendi yaşamını anlatmadığını, aynı zamanda kültür ve sanata da ne kadar düşkün olduğunu fark etmiştir. Ancak Proust, bu ilgisini sarih bir şekilde aktarmaz. Düşkünlüğün okur tarafından keşfedilmesini ister.

Hiçbir zaman açıktan söylemez ama ona göre şeytan ayrıntıda ve yorumda gizlidir. Her şeyden önce Proust'un Fransız aristokrasisini en ince ayrıntılarına kadar gözlemlemiş olması ve şatafatlı salonlardaki insan ilişkilerinin tadını bize karmaşık bir koordinatlar dizisi biçiminde sunması onu bir yazarın yanı sıra bir eleştirmen haline getirir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 22
Marcel Proust'u niçin okumalıyız?
Marcel Proust'u niçin okumalıyız?

1- Derinlikli anlatımıyla toplum içindeki bireyin ötesini görmemizi ve kendimize ve başkalarına belirli bir mesafeyle bakmamızı sağladığı için...

2- Burjuva kültürünün kabul-dışlama düzlemini detaylarıyla yansıttığı ve birtakım ritüeller içinde var olmanın ne anlama geldiğini, tabuları zorlayarak aktardığı için...

3- Şatafatlı bir dilin bile ne kadar sade olabileceğini gösterdiği için...

"Bir bakış bakar, kaybolur bütün acılar..."

"Bizi mutlu eden insanlara minnet duyalım. Onlar ruhlarımıza çiçek açtıran sevimli bahçıvanlardır."

"Aşkla ölüm arasındaki en büyük benzerlik, her zaman sözü edilen muğlak benzerlikler değil, her ikisinin de bizi gerçekliğini kavrayamamaktan, elimizden kaçırmaktan korktuğumuz kişiliğin sırrını daha derinlemesine sorgulamaya itmeleridir."

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN