Arama

Kısa öykünün büyük ustalarından unutulmaz kitap ve alıntılar

Öykü, dünyanın en eski sanatlarından biri. İnsanlar, en eski çağlardan başlayarak birbirlerine öykü anlatmadan edememişler. Yüzyılların imbiğinden süzülen kısa öykünün apayrı bir edebiyat türü olarak günümüzdeki biçimine bürünmesi ise 19. yüzyılı bulur. İşte kısa öykünün büyük ustalarından unutulmaz kitap ve alıntılar...

  • 1
  • 30
Edgar Allan Poe
Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe, Amerikan gotik edebiyatın öncülerinden biridir. ABD'nin ilk kısa hikâye yazarlarından olan Poe, modern anlamda korku, gerilim ve polisiye türlerinin de öncüsüdür. Bugün birçok kimse tarafından ABD'nin ilk büyük yazarı kabul edilse de Poe hayattayken sık sık küçük düşürülmüş ve yanlış anlaşılmıştır.

Poe'nun okuyucuda bıraktığı canlı etkinin en büyük nedeni, tarifi imkânsız bir hayal gücüne ve son derece keskin bir analiz yeteneğine sahip olmasıdır.

Edgar Allan Poe'nun tarihteki en ünlü şiirlerden biri olan "Kuzgun"u Charles Dickens'ın evcil kuzgunundan esinlenerek yazdığını biliyor muydunuz? Ya da "Grip" adlı kuzgunun öldükten sonra doldurulduğunu ve günümüzde Philadelphia'daki Nadir Kitaplar Bölümü Halk Kütüphanesi'nde sergilendiğini?

  • 2
  • 30
Morgue Sokağı Cinayetleri
Morgue Sokağı Cinayetleri

"Bir teste ne dersiniz? İsterseniz bunu çözülmeyi bekleyen bir bilmece olarak da düşünebilirsiniz. Bu bilmecenin bir zamanlar beni çok zorladığını itiraf etmeliyim. Mevcut şartlar altında, işlenmesi imkânsız gibi görünen, son derece ürkütücü iki cinayetin, gerçek hikâyesidir bu. Uğursuz bir günün erken saatlerinde Morgue Sokağı'nda yaşananların sırrını çözebilir misiniz?" Başlamadan önce birkaç ipucu vereyim. İyi bir dedektifin becerileri, iyi bir poker oyuncusunun becerilerine benzer. Yalnızca bariz ipuçlarını değil, her bir ayrıntıyı göz önüne alıp incelemeniz gerekir.

Bir insanın yüzündeki her bir değişikliği, tüm söylediklerini, tüm yaptıklarını gözlemlemeniz; beklenmedik olanı beklemeniz gerekir; üstelik bunların hepsini de aklınızda tutmalısınız. Bu şaşırtıcı ve tuhaf öyküde arkadaşımla beni iş başında göreceksiniz. Arkadaşımın müthiş bir analiz yeteneği var. Bizimle boy ölçüşmeye hazır mısınız? Morgue Sokağı'ndaki cinayetlerin sırrını çözebilir misiniz? Ölümün kaçınılmaz, nasıl geleceğininse bilinmez olduğu bu hikâyede, anlatıcının yaşadığı dehşete siz de tanık olacaksınız. Ona kim ya da ne yardım edebilir?

Satın almak ve kitabı incelemek için tıklayınız...

"İnsanların nasıl akıl yürüttüğünü gösteren örneklere, tablolara ve çizelgelere bayıldım."

I Edgar Allan Poe

  • 4
  • 30
Thomas Hardy
Thomas Hardy

Thomas Hardy, İngiliz yazar ve şairdir. Hardy, 1840'ta dünyaya geldi. İlk sanat duygularını babasının çalıştığı yapılar karşısındaki gözlemleriyle geliştirdi. Londra'da mimarlık eğitimi aldı ve mezuniyetinin ardından yazarlık hayatına atıldı. İngiltere'nin güneybatısındaki düşsel Wessex bölgesinde geçen romanlarıyla tanınan Thomas Hardy, "Çılgın Kalabalıktan Uzak" yapıtıyla büyük ün kazandı.

  • 5
  • 30
Çılgın Kalabalıktan Uzak
Çılgın Kalabalıktan Uzak

Güzel Bathsheba Everdene, kendisine miras kalan büyük ve bakımsız çiftliği çekip çevirmek için Weatherbury köyüne gelir. İçgüdülerine göre hareket eden Bathsheba, köydeki üç erkek, atılgan ama sorumsuz Çavuş Troy, saplantılarının tutsağı olan Çiftçi William Boldwood, sadık ve becerikli Gabriel Oak arasında bocalarken duygusal bir eğitimden geçecektir. İngiltere'nin güneybatısındaki düşsel Wessex bölgesinde geçen romanlarıyla tanınan Thomas Hardy, "Çılgın Kalabalıktan Uzak" yapıtıyla büyük ün kazandı.

Mizahi, melodramatik, pastoral ve trajik öğeleri ustaca harmanlayan roman, Hardy'nin her zamanki ihanet ve aşk acısı temalarını işlemesinin yanı sıra en sıcak, en eğlenceli yapıtlarından biridir.

Satın almak ve kitabı incelemek için tıklayınız...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN