Arama

Kelimeleri köpürten şair Eliot'tan hayata ışık tutan alıntılar

Denediği söyleyiş tarzı, üslup ve şiir teknikleriyle kelimeleri köpürten şair T.S. Eliot, yalnız şiirle değil sanatın diğer dallarıyla da meşguliyeti olan herkese bir şeyler söyledi. Şiirlerinde modernizmi esas alan şair Eliot'ı ölüm yıldönümünde hayata ışık tutan eserleri ve alıntıları ile hatırlıyoruz.

Sanatın ve felsefenin toplumu ayakta tutan iki büyük güç olduğuna inanan Eliot, "yaşamak için sanat" ve "yükselmek için felsefe" der ve gerçek şairi de şöyle tanımlar: "Kendi zamanında büyük kitlelere ulaşmış değil, her nesilde küçük bir grubun bile olsa anladığı sanatçı."

"Her deyim ve her cümle bir bitiştir ve bir başlangıçtır,
Her
şiir bir mezar yazıtı."

  • 3
  • 26
T.S. ELIOT HAYATI
T.S. ELIOT HAYATI

Eliot, The Waste Land (1922; "Çorak Ülke", 2000) ve Four Quartets (1943; "Dört Kuartet") gibi yapıtlarıyla modernist şiirin öncülerinden olmuş, 1920'lerin başından yüzyılın sonlarına değin İngiliz ve Amerikan kültürünü önemli ölçüde etkiledi.

Denediği söyleyiş tarzı, üslup ve şiir teknikleriyle İngiliz şiirini yeniden canlandırdı, eleştirel denemelerinde yerleşik öğretileri yıkarak yenilerini ortaya çıkardı. Dört Kuartet'in yayımlanması üzerine yaşayan en büyük İngiliz şair ve edebiyatçı sayılan Eliot, 1948'de hem Liyakat Nişanı'nı hem de Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı.

"Nerede aptal olacağını biliyorsan, yeterince zekisindir."

Ailesinin desteğiyle çok iyi bir eğitim alan Eliot, St. Louis'deki Smith Academy'de okuduktan sonra Massachusetts'teki Milton'a gitti. 1906'da da Harvard'a girdi. Dört yıllık öğrenimi üç yılda tamamlayarak 1909'da buradan mezun oldu. Harvard'da felsefeci ve şair George Santayana ve eleştirmen Irving Babbitt'ten etkilendi. Babbitt'in romantizm karşıtı tavrını benimsedi. Sonraları İngiliz felsefecileri F. H. Bradley ve T. E. Hulme'un etkileriyle daha da güçlenen bu tavrını, yaşamı boyunca sürdürdü.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN