Arama

Karanlık geleceği tasvir eden Siberpunk türünde okunması gereken 17 kitap

İlk olarak edebiyat alanında karşımıza çıkan 'siberpunk'ın, "yüksek teknoloji, düşük yaşam" şeklinde özetlenen bilim kurgunun alt dalı olduğunu biliyor muydunuz? Ya da bu türün, geleceğin karanlığını gözler önüne sererek rahatsız edebileceğini? Sizleri için, genellikle rahatsız edenin karanlık değil, karanlığın gerçek olma ihtimali olduğu 17 kitabı derledik.

  • 1
  • 17
Dr. Jekyll ile Bay Hyde - Robert Louis Stevenson
Dr. Jekyll ile Bay Hyde - Robert Louis Stevenson

Dr. Jekyll ile Bay Hyde kitap özeti:

Stevenson yinelenen kâbuslarında çifte yaşam sürüyor; gündüzleri saygın bir doktor olarak çalışırken geceleri sokaklarda geziniyordu. Dr. Jekyll ile Bay Hyde işte bu kâbuslardan doğdu. 1886'da yayımlandığında İngiltere ve Amerika'yı kasıp kavuran yapıt, çok sayıda tiyatro ve sinema uyarlamasıyla bir popüler kültür efsanesine dönüşerek günümüze kadar geldi.

Genel olarak öykü, döneminin değerlerine uygun olsa da, olay örgüsü günümüzün toplumsal ve psikolojik kaygılarına denk düşecek biçimde yeniden işlenebilmesine elveriyordu. Bir yandan da, bunca şan şöhretin gölgesinde kalan edebi derinliği ve çok katmanlılığıyla farklı düzeylerde okunabilecek bir metin olarak varlığını sürdürdü. Ruhla beden arasındaki ezeli çatışmadan söz ederken Victoria toplumunun ikiyüzlülüğünü yeren ve psikoloji alanında Freud'un kuramlarını haberleyen gelişmelerle kan bağı bulunan, çağının ötesinde bir başyapıt olarak sizleri bekliyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 17
Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? - Philip K. Dick
Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? - Philip K. Dick

Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? kitap özeti:

Android'ler Elektrikli Koyun Düşler mi?, ilk kez 1968 senesinde yayınlanan Philip K. Dick tarafından yazılan bilim kurgu romanıdır. Hikâye örgüsü, bir android avcısı Rick Deckard'ın, ikinci bir avcı John İsidore isyancı androidlerin peşinden gitmesini anlatılır. Roman insanlık felsefesini inceler.

1982 yılında Hampton Fancher ve David Peoples'ın kitaptan uyarladıkları senaryo Ridley Scott tarafından Harrison Ford'un başrolde olduğu ''Bıçak Sırtı'' adlı filme çekildi. Kitabın devam romanlarının başlığı ise Blade Runner olarak değiştirildi. Kitap 1968 yılında Nebula Ödülleri'ndeadaylık elde etti. 1998 yılında ise Locus Poll Ödülleri'nde 1990 yılından önce yayımlanmış en iyi bilim kurgu kitabı seçildi.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 17
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

Fahrenheit 451 kitap özeti:

Ray Bradbury sadece bilim kurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biridir. Bilim kurgunun iyi edebiyat da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazardır. Yayımlandığı anda klasikleşen, distopya edebiyatının dört temel kitabından biri olan Fahrenheit 451 ise bir yirminci yüzyıl başyapıtıdır. Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu.

Montag'ın işi ise yasa dışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları. Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve tüm gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred'la beraber yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse'le tanışmasıyla tüm hayatı değişti. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag artık tüm bildiklerini sorgulayacaktı. İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne vardı? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir miydi?

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 17
Değiştirilmiş Karbon - Richard K. Morgan
Değiştirilmiş Karbon - Richard K. Morgan

Değiştirilmiş Karbon kitap özeti:

İnsanlık BM'nin gözetimi altında tüm galakside hüküm sürmektedir. Irk, inanç ve sınıf farklılıklarının hâlâ devam ettiği bu dönemde teknolojideki yükseliş hayatı âdeta baştan tanımlanır. Böylece, bir insanın bilinci depolanarak yeni bir bedene ya da kılıfa kolayca indirilebilir hale geldi ve ölüm olgusu, ekrandaki bir bip sesine indirgendi. Blade Runner ve Neuromancer gibi eserlerin izinden giden siberpunk türündeki Değiştirilmiş Karbon, son zamanların en dikkat çeken bilim kurgu ve distopya romanlarından biridir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 17
Kont Sıfır - William Gibson
Kont Sıfır - William Gibson

Kont Sıfır kitap özeti:

William Gibson için; 80'lerin cyberpunk dehası, 90'ların siber görselliğinin mucidi, 2000'ler sonrasının "fütürist" antropoloğu ve yeni dilin yaratıcısı olarak yapılan nitelemeler abartılı ya da yanlış değildir.

Gibson Nintendo'nun sevimli oyun enstrümanı olarak aramıza kattığı Power Glove'un, "giyilebilir teknoloji" evreniyle artık gündelik yaşamımızın bir parçası olduğu; VR gözlüklerimizle yeni dijital evrimimizin hazırlandığı ve siber güvenliğin günden güne çöken duvarlarına karşılık faşizmin inşa ettiği yenilerinin hayatımıza yön vermeyi planladığı çağın hazırlık aşamasını anlatan ve yakın gelecek felsefesinin ana hatlarını belirleyen isimdir.

Her 6.45 okuru bilir ki, altkrkbş.exe ekranınızı ve hayatınızı karartacak bir virüs yazılımından başka bir şey değildir. Neuromancer, Kont Sıfır, Mona Lisa Aşırı Yükleme kitaplarından oluşan Sprawl üçlemesine hoş geldiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN