Arama

İsmet Özel'in Ve'l Asr kitabından 30 alıntı 📙

İsmet Özel, hem edebiyatımızın hem de düşün dünyamızın yaşayan en önemli kalemlerinden biridir. Şiirinde, düşüncesinde, varoluşunda devamlılık olan usta kalemlerden biri olan İsmet Özel, "Ve'l Asr" adını verdiği kitabında Müslümanlara, içinde bulunduğumuz bu asırdan uyanış dolu mesajlar veriyor. İslamcılar, modernistler, başarılılar, başarısızlar, konuşanlar, konuşmayanlar kısaca herkese dair çözümlemelerde bulunuyor. İsmet Özel'in Ve'l Asr kitabından 30 alıntıyı derledik.

◾ Bilgi çeşitlilik bakımından çoğaldı; fakat her çeşit kendi dar kalıbını doğurdu.

◾ Madem "canlı kalmak" ifadesinin anlamı biz insanlar için ot gibi veya it gibi yaşamayı kapsamıyor, o halde insan hayatının kendine mahsus alanına dair bir anlayışımız, bir şuurumuz olsa gerek.

◾ Eğer katıksız Türkçe konuşacağım diye tutturursanız "hiçbir şey" diyemezsiniz. Çünkü "hiç" Farsça, "şey" Arapçadır.

İsmet Özel kimdir?

◾ Okumayı ciddiye alan kişiler neden "ne okumamı tavsiye edersiniz?" sorusunu sormazlar? Çünkü kitaplar insanı kitaplara götürür. Kitapların kendileri zenginliklerini ve yetersizliklerini ele verirler. Okumanın rehberi okumaktır.

◾ Müslümanın bir dönüm noktası, bir devrim anı beklemesine gerek yoktur. O istikamet üzre olduğu sürece inkılap vuku bulmaktadır.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN