Arama

İsmet Özel'in Faydasız Randevu kitabından 22 alıntı

Edebiyatımızın yaşayan en önemli kalemlerinden olan İsmet Özel, sadece şair değil, düşünür kimliğiyle de ön plana çıkmıştır. Özel'in, "İçinde yaşadığımız medeniyetle birlikte insan denilen varlık 'nesne'leşti. Bütün yaratıklardan şerefli bir yaratık değil de dünyanın sıradan bir parçası sanki insan. Kendi kurduğumuz şehirler içinde insanlar, ilave unsurlar durumuna düşürülmüş." diyerek çağımız hakkında düşüncelerini dile getirdiği, Faydasız Randevu kitabından 22 alıntıyı derledik.

"İnsanoğluna hayatın anlamı hakikate erdiği zaman değil, sadece ve sadece derdiyle dertlenecek insanı bulunca ayan olur."

"Lafzen "filan dava uğruna savaşıyorum" demiş olmak yeterli değil, hatta gerekli bile değil bu. Siz öyle yaşayacak, öyle davranış göstereceksiniz ki, hangi meseleyi yüklendiğini ayrıca belirtmenize gerek kalmayacak."

"Dünyaya gelmekle bir bilmecenin içine düşmüş oluyoruz."

"Peygamberimiz (sav) bize bir tek yol göstermiştir. O cahilî toplumu ve o toplumun kurumlarını ıslah etmemiştir. İnsanlığa parçalanamaz bir kulluk tavrı önermiş, örneklerini göstermiştir. Asr-ı saadette, putperest kafası mümin kafasına "inkılâb etmiş" değildir. Yalnızca "iman" kendi hakimiyetini sarsılmaz bir biçimde kurmuştur. Altın bulunmuştur. Bakırdan elde edilmemiştir."

"Dostum azdır diye üzülüyorsan teselliyi düşmanlarının çokluğunda arayabilirsin. Kişinin felâketi istediği sayıda dosta kavuşamayışında değil, düşman olunamayacak kadar silik bir hayat çizgisi takip edişindedir."

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN