Arama

İsmet Özel ve Sezai Karakoç'tan unutulmaz alıntılarla İslam

Edebiyat ile insanlığın en diri ve güçlü seslerinden biri olan Sezai Karakoç, Türk edebiyatı ve düşüncesinin gerçek bir dönüm noktasıydı. İsmet Özel ise sadece şair değil, düşünür kimliğiyle de her zaman ön plana çıktı. İslam'ı derinden tanımak isteyenler için bu iki yazar edebiyat için bulunmaz bir nimet oldu. İki üstadın kalemlerinden unutulmaz alıntılarla İslam...

"Bedeli ne olursa olsun, Müslümanca yaşamanın haysiyetine talibiz."

İsmet Özel

"Bizi yoldan çıkarmaya çalıştılar, yanlışlıklar yapılarak yön verilmek istendi fakat biz buna rağmen Müslüman kaldık. Bu da bize Allah'ın bir lütfudur.Yanlış bir mantıkla ayağımız kayabilirdi. Bunun için de çok ortaya çalışmalar var. Ayağı kaymışlar bizim için çok büyük kayıptır. Allah onları tekrar kurtarabilir."

Sezai Karakoç

"Kadın-erkek bütün halkın kendilerini Müslüman diye adlandırmaları ancak bu adın muhtevasının "yaşanılması" durumunda gerçeklik kazanacaktır."

İsmet Özel

"Evet, Kur'an ve İslâm mahfuzdur, fakat hiçbir kişinin veya toplumun imanını koruyabilmesi taahhüt edilmiş değildir. Her kişi kendi inancını, her mü'min toplum kendi Müslümanlığını korumak, devam ettirmek mükellefiyetindedir. Bunu yapmadığı takdirde umutsuzlukların, inkârın, isyanın uçurumlarına ve karanlığına yuvarlanabilir."

Sezai Karakoç

"Müslüman olarak yolumuz birbirimizi anlamaktan geçmiyorsa,hiçbir yere de varmayacak demektir."

İsmet Özel

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN