Arama

İmam-ı Gazali kitapları

Kelam ve ahlak alimi olan imam Gazali, yaşadığı dönemde girdiği ilmi tartışmalarda, nazik ve nezih bir üslup kullandı; yüksek ilmi, hitabeti, izah etme kabiliyeti ve zekasıyla dikkat çekti. Din adına bıraktığı eserleri ile gelecek nesile ışık tuttu. Peki, Gazali'nin eserleri nelerdir? İmam-ı Gazali kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri nelerdir? İşte, İmam Gazali'nin İslam dini ve düşüncesinin hemen her alanı ile ilgili olduğu gibi, tüm insanlığa hitap eden kitapları…

''Bir mü'min üç gün ard arda ilim öğrenmeyi, kitap okumayı keserse fark etmese de manevî halleri alt üst olur.''

İmam Gazali

Dil Hastalıkları ve Korunma Yolları

"İnsanın başına ne gelirse dilinden gelir" denilir. Dil, insanı aşağıların aşağısına götürebileceği gibi, yüce makamlara da ulaştırabilecek bir işleve sahip...

Büyük âlim, İslami ilimlerde çığır açan yönü bütün ümmet tarafından kabul edilen İmam Gazali, bu eserinde nefsin ve şeytanın ayartmasıyla insan dilinin kişiye vereceği zararları ve bu zararlardan korunmanın yollarını akıcı ve berrak üslubuyla ortaya koyarken, her Müslüman'a bir nevi "dil kullanma kılavuzu" sunuyor.

Müslüman dilini nasıl kullanmalı? Dili yanlış kullanmanın tehlikeleri nelerdir? Dilini Allah'ın razı olmayacağı şekilde kullanarak kirletmenin dünya ve ahirette insana getireceği belalar ve bu belalardan korunma yöntemleri nasıldır? Bu ve benzeri pek çok sorunun cevabını elinizdeki eserde bulacaksınız.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız...

''Bir ihtiyacını dile getirirken üzerinde ısrarla durma.''

İmam Gazali

Yöneticilere Tavsiyeler

Önemli siyasî çalışmalarından biri olan bu kitabında Gazalî, yöneticiye sesleniyor ve ona öğütler veriyor. Yöneticide bulunması gereken özellikleri, yönetimde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini açıklıyor ve tarihten örnekler sunuyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız...

''Karşındaki adam sana ölçüsüz davranır, küstahlıkta bulunursa sen de nezih ve ağırbaşlı davran.''

İmam Gazali

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN