Arama

İlk dedektif öykü yazarı Edgar Allan Poe'dan okunması gereken 13 kitap

Edgar Allan Poe'nun tarihteki en ünlü şiirlerden biri olan "Kuzgun"u Charles Dickens'ın evcil kuzgunundan esinlenerek yazdığını biliyor muydunuz? Ya da "Grip" adlı kuzgunun öldükten sonra doldurulduğunu ve günümüzde Philadelphia'daki Nadir Kitaplar Bölümü Halk Kütüphanesi'nde sergilendiğini? Poe'nun okuyucuda bıraktığı canlı etkinin en büyük nedeni, tarifi imkânsız bir hayal gücüne ve son derece keskin bir analiz yeteneğine sahip olmasıdır. Sizler için Gotik edebiyatın kurgu ustası Edgar Allan Poe'dan okunması gereken 13 kitabı derledik.

  • 1
  • 12
Kızıl Ölümün Maskesi
Kızıl Ölümün Maskesi

Kızıl Ölümün Maskesi kitap özeti:

''Poe'nun düşünen insanların hayranlığını fethetmesi, ününe neden olmuş bu maddi mucizelerinden değil, güzellik sevgisinden, güzelliğin uyumlu koşullarını bilmesinden, derin ve dertli, yine de inceden inceye işlenmiş, kristal bir mücevher gibi parlak ve düzgün şiirinden, kaynaklanır.'' Baudelaire

Edgar Allan Poe bu dünyada âdeta bir sürgün gibi yaşadı. Yaşamından dehanın getirdiği uyumsuzluk eksik olmadı. Hiçbir maddi güç ya da statü de bu uyumsuzluğun üstesinden gelemedi. Ne var ki Poe'yu Poe yapan da bu: Öykülerinde insanın karanlık yanlarına, sıkışmışlığına, tuhaflığına, zaman zaman duyduğu çaresizliğe gözünü kaçırmadan bakan Poe, okurlarından da aynı cüreti bekliyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 12
Bir Haftada Üç Pazar
Bir Haftada Üç Pazar

Bir Haftada Üç Pazar kitap özeti:

Poe'nun korkuyu, gerilimi ve karmaşayı anlatırken gösterdiği başarı mizahî eserlerinde de hissedilmektedir. Bir Haftada Üç Pazar mizahî anlatımı ve hemen hemen hepimizin başına gelmiş ya da gelebilecek bir olay olmasıyla bizi kendisine çekiyor. Aklımızda yankılanıp duran cümlelerin ağzımızdan bambaşka çıktığı durumlar vardır. Bizi buna mahkûm edense zaruretlerimizdir. Poe'dan keyifle okuyacağınız kara mizahın zirvelerinde gezen bir hikâye sizleri bekliyor.

"Büyük amcam Rumgudgeon oldukça "hoş bir ihtiyar İngiliz centilmen"iydi. Fakat o şarkıdakinin tam tersine, büyük amcamın zayıf yönleri vardı. Ufak tefek, şişman ve dar soluklu, kurumlu, çabuk öfkelenen, yarım daire şeklinde biriydi. Kırmızı burnu, kalın bir kafası, dolgun bir cüzdanı ve güçlü bir inancı vardı. Dünyanın en iyi kalpli insanlarından biriydi fakat zıt olmaya bayıldığından, onu sadece yüzeysel olarak tanıyanların cimri olduğuna inanmaları için elinden geldiğini yapardı. Üstün kişilerin çoğunluğu gibi o da insanlar da boş ümitler yaratmaya bayılırdı. Bu onu iyi tanımayan birine kötü niyetlilik gibi gelirdi."

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 12
Hipnoz Altında Gerçekler
Hipnoz Altında Gerçekler

Hipnoz Altında Gerçekler kitap özeti:

Aklını kaçırmaktan kim korkmaz ki? Her şeyimizi kontrol, sevk ve idare eden yegâne parçamız aklımız, ya bizim hâkimiyetimiz altında olmasaydı neler olurdu? Hipnoz! Hâlâ gizemini koruyan bir muamma! Bu muammanın gücü altında kontrolden çıkmış bir akıl. Belki o kadar da kötü değildir. Kim bilir?

Günümüzde insanın sadece irade gücü ile bir başka insanı etkileyip onu ölümü anımsatan garip bir duruma düşürebilir. Bu durumdaki kişinin dış duyu organlarını çok az ve güçlükle kullanırken fiziksel organlarının algı sınırları ötesindeki şeyleri, henüz açıklayamadığımız bir şekilde, oldukça yoğun bir şekilde algılayabilir. Dahası zihinsel yetilerin şaşırtıcı bir şekilde güçlendiğini; onu etki altında tutan kişiye büyük bir yakınlık duyduğunu ve son olarak da bu etkiye ne kadar sık maruz kalırsa, etkinin aynı oranda güçlendiğini, daha uzun süreli ve yoğun olduğunu kanıtlamaya çalışmaktan daha büyük bir zaman kaybı olamaz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 12
Tuhaflık Meleği
Tuhaflık Meleği

Tuhaflık Meleği kitap özeti:

Her gün kulak misafiri olduğumuz, uzaktan izlediğimiz fakat önemsemediğimiz durumlar bir yerlerde cereyan edip durur ve biz hiç oralı olmayız. Tuhaflık Meleği Poe'nun epigrafında özenle söylediği gibi "bir tutkudur". Herkesin gözünden kaçan, kimselerin fark etmediği, ilgilenmediği meselelere önemle eğilen insanlardan birinin heyecan dolu hikâyesidir. Bir ölüm ne kadar tuhaf, ne kadar ilgi çekici olabilir ki demeyin. Merakla okuyacak, hayretle elinizden bırakamayacağınız bir öykü sizleri bekliyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 12
Kuyu ve Sarkaç
Kuyu ve Sarkaç

Kuyu ve Sarkaç kitap özeti:

Edgar Allan Poe, edebiyat tarihine yazdıklarıyla olduğu kadar yaşam öyküsüyle de damgasını vurmuştur. Yoklukla, kayıplarla, hastalıklarla, sanrılarla ve cebelleşmesine rağmen, belki de tam bu yüzden hem dünya edebiyatı hem de Batı kültürü üzerinde derin bir etki bırakan olağanüstü öyküler ve şiirler ortaya koymuştur. Psikolojik gerilim unsurunu kusursuzlaştırmış, dedektiflik öyküsünü keşfetmiş ve okuru kendi doğaüstü âlemine götürmeyi her seferinde başarmıştır.

Kuyu ve Sarkaç, bu sıra dışı külliyatın en önemli örneklerini içeriyor. "Şehrazat'ın Bin İkinci Masalı", "Morgue Sokağı Cinayetleri", "Gammaz Yürek", "Usher Evi'nin Çöküşü", "Kara Kedi" ve diğerlerinden oluşan derlemede dehşet, delilik, şiddet ve doğaüstü güçler hüküm sürüyor.

Poe'nun kâh fantastik kâh gotik kâh gizemli ama her daim ustalıkla yazılmış öykülerinden oluşan Kuyu ve Sarkaç, yazarın eşsiz dilini ve insanın içinde pusuda bekleyen karanlığı ortaya koyma becerisini sergiliyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN