Arama

Hilmi Ziya Ülken'den 20 alıntı

Sosyoloji, sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki ilişkilerden, küresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılan bilim dalıdır. Ülkemizde bu bilim dalının ikinci defa kurulmasını sağlayan isim ise Hilmi Ziya Ülken'di. Ömrünün altmış senesini bilime, felsefeye ve tefekküre adayan Ülken, birçok eser kaleme aldı. "Değer, söylenen sözde değil söyleten kuvvettedir." diyen düşünce dünyamızın önemli ismi Hilmi Ziya Ülken'den alıntıları sizler için derledik.

Sizin olmayan şeyler için övünmeniz neye yarar? Sağlığınız, güzelliğiniz, unvanınız, şöhretiniz ve servetinizi terk ederek varlığınızın bütün çıplaklığıyla kaldığınız yeryüzünün mahşerlerinde, kaderin azameti önüne nasıl çıkacaksınız?

Her işin başı sükûn, telkin ve sabırdır. Temiz, gayretli, neşeli ve ahenkli bir gençlik yetiştirmek için iş zevki vermek usullerin en güzelidir. Bunu her yerde telkin ediniz. Çoğu der ki: "Önce kendini düzelt de ondan sonra âlemi düzeltesin!" Ben derim ki bu söz noksandır. İnsan önce kendisini düzeltemez. Âlemi düzeltmek arzusu insanın kendisine de düzen verir.

Yüzümüze gülenleri dost sanırız; kulağımıza gelen sözlere hemen inanırız. Etrafımızı dalkavuklar sarınca, kendimizi dev aynasında görmeye başlarız.

Can sıkıntısı, sevgisini ve içten sevgisini kaybeden bir kimsenin kâbusudur. Hareketten, faaliyetten zevk alamayan insan için her nefes bir yük, her arzu bir üzüntüdür.

Hayatını bir cehennem haline getiren bu kâbustan kurtulmak için, ey yol arayan, ruhunu sevgi ve sevinç ile doldurman gerek!

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN