Arama

Geleceği kurgulamada usta olan H.G Wells'in okunması gereken 10 kitabı

Herbert George Wells ya da daha çok tanındığı isimle H.G Wells'in 1914 yılında yayımladığı "Özgür Bırakılan Dünya" adlı eserinde, atom bombasını öngördüğünü biliyor muydunuz? Ya da "Zaman Makinesi" adlı eserini, okul gazetesinde yayınladığı bir öyküden hareketle kaleme aldığını? Geleceği yazmada usta olan H.G Wells'in okunması gereken 10 kitabını derledik.

  • 1
  • 10
Zaman Makinesi
Zaman Makinesi

Zaman Makinesi kitap özeti:

Victoria dönemi Londra'sında yaşayan bir bilim insanı zamanda yolculuk yapmak üzere icat ettiği makineyle geleceğin İngiltere'sini ziyaret eder. Sekiz Yüz İki Bin Yedi Yüz Bir yılında yaşadığı macerayı bir dost meclisinde anlatır. Geleceğin dünyası ayrıcalıklı insanların; güzel, narin ve tembel Eloi'ların rahat ve kaygısız bir yaşam sürdükleri bir yerdir. Ancak Zaman Gezgini, bu macera sırasında çok geçmeden yeraltı dünyasına ait hortlaksı Morlock'ları da keşfetmiştir. Wells, Victoria dönemi İngiltere'sinde varsıllarla yoksullar arasında giderek büyüyen uçuruma yönelik keskin eleştirisinde, tarihin ve gelişmenin anlamını sorgular.

Toplumsal adaletsizliğin sürüp gitmesi halinde yol açabileceği felaketlere dair uyarıda bulunur. 1895'te yayımlanan Zaman Makinesi, bilim kurgu edebiyatının köşe taşlarından biri olarak, kuşaklar boyu yazarları etkiledi. 21. yüzyılda yaklaşan çevre felaketlerine ve gezegenimizin yazgısına ilişkin kaygılara dair bir öngörü barındıran eskatolojik boyutuyla güncelliğini bugün de koruyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 10
Efendi Uyanıyor
Efendi Uyanıyor

Efendi Uyanıyor kitap özeti:

Edebiyat tarihinin ilk distopyası olan Efendi Uyanıyor, bir 19. yüzyıl centilmeni olan Graham'ın öyküsünü anlatıyor. Nadir görülen bir uykusuzluk hastalığından mustarip olan Graham en sonunda uyumayı başarır. Ne var ki bu kez 200 yıllık trans halinde bir uykuya dalacaktır. Uyandığında ise, banka hesabına işleyen faizler sayesinde dünyanın en zengin ve en güçlü adamı olduğunu öğrenir.

O artık bambaşka ve hiç tanımadığı bir dünyada yaşamaktadır. Dünyanın tek efendisi ve sahibi odur. Graham uyuduğu sırada servetini idare eden Konsey, tüm gezegene hüküm süren son derece karanlık ve acımasız bir sistem kurmuştur. Oysa insanların bir kurtarıcı olarak gördüğü Graham'dan beklenen, toplumu bu korkunç despotlardan kurtarmasıdır.

Bir distopya klasiği ve politik bilim kurgu türünün en iyi örneklerinden biri olan Wells'in bu başyapıtı, okuru fantastik bir maceraya sürüklüyor. Günümüzden 114 yıl önce yazılmış olmasına rağmen global şirketlerin yükselişi, uçakların seyahat amaçlı kullanımı ve birçok teknolojik gelişmeyi zamanının çok ötesinde başarılı bir şekilde tahmin etmiş olması şaşkınlık yaratıyor. Geleceğe dair yerinde tahminlerinin yanı sıra toplumsal adaletsizlikle boğuşan bir dünyayı tasvir eden Efendi Uyanıyor, distopya, bilim kurgu ve politik roman hayranları için mükemmel bir seçimdir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 10
Gelecek Günlerin Hikayesi
Gelecek Günlerin Hikayesi

Gelecek Günlerin Hikayesi kitap özeti:

"Gelecek Günlerin Hikâyesi" 1897'de The Pall Mall Magazine'de yayınlanan beş bölümünden oluşan bir romandır. Wells, bu romanında 22. yüzyılın Londra'sını distopik bir gelecekte betimliyor. Wells, her zaman ki gibi bir sosyolog gözüyle ve anlatımıyla şehirleşmenin, sınıf savaşı, tıp, iletişim, ulaştırma, tarım teknolojisi gibi konular üzerine birçok şey söylüyor.

Wells'in yaratmış olduğu atmosfer, yıllar sonra yazılacak olan Isaac Asimov'un Robot Serisinin okuyucularına tanıdık gelecektir. Asimov'un öyküleri arasındaki paralellikler dikkat çekicidir. "Gelecek Günlerin Hikâyesi" distopyanın ilk örneklerindendir. Wells tıpkı Quevedo gibi, Voltaire gibi, Goethe gibi ve kimi başka yazarlar gibi, edebiyatı iyi bilen biri olmaktan çok, edebiyatın kendisidir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 10
Körler Ülkesi
Körler Ülkesi

Körler Ülkesi kitap özeti:

And Dağları'nın vahşi çorak topraklarında insanların dünyasından elini eteğini çekmiş bir vadi uzanır. Ancak korkunç boğazlar ve buz kaplı bir geçit aşıldıktan sonra ulaşılabilen Körler Ülkesi'dir burası. Vadiyi on yedi gün boyunca karanlığa gömecek bir yanardağ patlamasının ardından, vakti zamanında İspanyol zulmünden kaçarak vadiye sığınmış ve körlük belasıyla cebelleşen insanların dünyayla bağlantısı kopmuştur. Körlüğe derman bulmak için köyden ayrılmış ve koca dünyada mahsur kalmış bir adamın anlattıklarıyla bir efsane olarak varlığını sürdürür Körler Ülkesi. Ta ki Nunez adında genç bir dağcı, elim bir kazayla vadide hapsoluncaya kadar... H. G. Wells'in bu meşhur öyküsüne İspanyol çizer Elena Ferrándiz'in muhteşem resimleri eşlik ediyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 10
Dr. Moreau'nun Adası
Dr. Moreau'nun Adası

Dr. Moreau'nun Adası kitap özeti:

Wells'in öncü niteliğindeki bilim kurgu klasiği olan, Doktor Moreau'nun Adası yayımlandığı günden beri "sarsıcı" etkisinden hiçbir şey yitirmedi. Bilimsel yöntemlerinin doğuracağı sonuçlar konusunda hiçbir sorumluluk hissetmeyen çılgın bilim insanının hikâyesi, unutulmaz filmlere ilham verdi. Acı, zulüm, ahlaki sorumluluk, insanın doğaya müdahalesi gibi felsefi temalarıyla dikkat çeken yapıtında, Wells daha sonra genetik alanındaki çalışmaların gündeme getireceği etik meseleleri öngördü.

Bir deniz kazasından kurtulan Edward Prendick, mahsur kaldığı adada garip yaratıklar ve karanlık sırlarla karşılaşır. Bu ada, âdeta insanı ve yazgısını kollayacak birinin bulunmadığı, bütünüyle ahlaktan yoksun bir evrenin mikrokozmosudur. Doktor Moreau'nun Adası, bilimin kontrolden çıktığı zaman barındırabileceği potansiyel tehlikelere karşı bir uyarı niteliği taşır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN