Arama

Ernest Hemingway'in okuma listesi

Kod adı, 'Agent Argo' olan ünlü yazar Ernest Hemingway'in, bir ajan olarak çalıştığını biliyor muydunuz? Ya da Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarından kurtulduğunu; diyabet, kanser, kırık bir kafatası ve ezilmiş bir kaburgayla yaşadığını? Sizler için Ernest Hemingway'in okuma listesini derledik.

  • 1
  • 10
Anna Karenina - Lev Nikolayeviç Tolstoy
Anna Karenina - Lev Nikolayeviç Tolstoy

Anna Karenina kitap özeti:

Tolstoy'un en önemli romanı olarak kabul gören Anna Karenina kesinlikle insanı paramparça eden, yürek yakan bir hikâyedir. Sevgisiz evliliğinin içinde tutsak olmuş Anna, akıl almazı yapıyor ve her şeyden vazgeçer. Duygusal ve asi Anna ile yakışıklı asker Vronsky arasındaki sonu feci biten, hazin sevgi hikâyesi tarihin en büyük romanlarından biridir.

Vladimir Nabokov, Tolstoy'un Anna Karenina'sını dünya edebiyatının en büyük aşk öykülerinden biri olarak nitelendirilir. Matthew Arnold ise romanı 'yaşamdan bir kesit' diye tanımlar.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 10
Buddenbrooklar - Thomas Mann
Buddenbrooklar - Thomas Mann

Buddenbrooklar kitap özeti:

Buddenbrooklar, 20. yüzyılın en saygın yazarlarından Thomas Mann'ın ilk romanıdır. Buddenbrooklar, birçok eleştirmenin gözünde, Venedik'te Ölüm'den de büyük bir romandır.

Mann'ın 1900 yılında, 25 yaşında kaleme aldığı roman, Kuzey Almanya'da yaşayan zengin bir burjuva ailenin ve aile ticarethanesinin birkaç kuşak boyunca geçirdiği değişimi ele alır. Buddenbrooklar, modern yaşama ayak uyduramayan saygın bir ailenin çöküşünün öyküsüdür: Doğumlar, evlenmeler, boşanmalar, ölümler, başarılar, başarısızlıklar...

Orta sınıf yaşamının ustalıklı bir portresini çizen roman, aynı zamanda kaybolan burjuva değerler için bir ağıt niteliğindedir. 1929'da Nobel Edebiyat Ödülü'ne değer görülen Mann'ın bu dev yapıtı, modern edebiyatın klasikleri arasındadır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 10
Kırmızı ve Siyah - Henri Beyle Stendhal
Kırmızı ve Siyah - Henri Beyle Stendhal

Kırmızı ve Siyah kitap özeti:

Psikolojik romanın kurucusu Stendhal, Fransız Restorasyonu'nun siyasi tartışmaları ortasında, dini eğitimiyle, ihtiraslarıyla dünya edebiyatının en önemli karakterlerinden Julien Sorel'i yaratıyor.

Fransa'nın küçük bir kasabasında, bir kerestecinin oğlu olarak dünyaya gelen Julien Sorel, genç yaşında yükselme ihtirasına kapılır. Çalışkanlığı ve dini eğitimiyle dikkat çeken Sorel, bir an önce bu kasabadan kurtulup Paris'e gitmeyi arzular. Böylece kırmızı ve siyah arasında yaşadığı çelişkiler de başlamış olur. Restorasyon Fransası'nın şartlarında yükselebilmek için genç Sorel'in önünde iki seçenek vardır: Ya siyahı seçerek yükselişine din yolundan başlayacaktır ya da kırmızıyı seçerek askeri yoldan. Ancak bir yandan aldığı dinî eğitim, öte yandan Napolyon'a olan gizli hayranlığı bu seçimi yapmasını zorlaştıracaktır. Üstelik girdiği bu yolda karşılaşacağı iki farklı sevgi, kendini çok başka yerlerde bulmasına sebep olacaktır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 10
Palto - Nikolay Vasilyeviç Gogol
Palto - Nikolay Vasilyeviç Gogol

Palto kitap özeti:

Gogol'un Palto'sunda, toplumsal hayatın kıyısında yer alan "silik" bir karakter olan Akakiy Akakiyeviç adlı sıradan bir "devlet memuru"nun trajikomik hikâyesi anlatılıyor. Trajik olanla komik olanın ustaca bir araya getirildiği bu hikâye, gerek Rus edebiyatını gerekse dünya edebiyatını yarattığı karakter itibariyle derinden etkiledi. Akakiyeviç, modern hayatın bürokratik mekanizmaları içine çekilmiş, para sıkıntısı çeken, işini kaybetmekten ürken, çevresindeki insanlar tarafından sürekli aşağılanan, ezilip hor görülen bir memurdur. Kendini gerçekleştirdiği tek eylemse, "şevkle" yaptığı işidir.

Bu işte, yani mektupları temize çekme işinde sadece kendine ait, hoş bir dünya bulurdu. İşini yaparken duyduğu mutluluk yüzünden okunurdu; bazı harfler gözdesiydi ve sıra bu harfleri yazmaya geldiğinde kendinden geçer, gözlerini kırpıştırır, gülümser ve sanki dudaklarıyla kalemine yardım ederdi. Yüzüne bakınca kaleminin ucundan hangi harfin dökülmekte olduğu kolayca anlaşılırdı.

Kara kışın soğuğundan korunmak için bir paltoya ihtiyaç duyan Akakiyeviç'in, bu paltoyu güç bela edinmesiyle birlikte bütün hayatı altüst olur, komik olan yerini trajik olana bırakır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 10
Savaş ve Barış - Lev Nikolayeviç Tolstoy
Savaş ve Barış - Lev Nikolayeviç Tolstoy

Savaş ve Barış kitap özeti:

Dünya edebiyatının en büyük on eserinden biri olarak kabul edilen Savaş ve Barış, savaş ve tahakküm sorunsalına, savaşların sonucu olan insanlık durumlarına derinlikli bir bakış sunuyor. Napolyon'un Moskova'yı işgali sonucu Fransız ve Rus askerlerini karşı karşıya getiren Borodino Napolyon'un Savaşı, toplumda büyük bir kargaşaya sebep olur. Kazananın belirsiz olduğu bu muharebede iki ordu da büyük kayıplar verir.

Edebiyat tarihinde benzersiz bir yer biçilen savaş sahneleriyle akıllarda yer eden Savaş ve Barış, aynı zamanda bu büyük savaşın günlüğü olarak da okunabilir. Büyük bir karakter zenginliği içinde, savaş altındaki Rus toplumunun sosyal ve ekonomik koşullarını ele alan roman, aşk, hırs, düşmanlık, ölüm gibi temaları tartışıyor.

Rusya'nın 19. yüzyılın ilk yarısında panoramik bir fotoğrafını çeken Savaş ve Barış, soylu sınıfına dair yakın gözlemlerin yanı sıra köy ve kasabalarda yaşanan çiftlik hayatını da ustalıkla yansıtıyor. Dünya edebiyatının en başarılı eserlerinden sayılan bu muazzam nehir roman, savaşların getirdiği kaosu, mantıksızlığı, insan vicdanı ile etiğe aykırılığı; muktedirlerin, büyük zaferler vaat edenlerin sözlerindeki ve çabalarındaki beyhudeliği gözler önüne seriyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN