Arama

Dünya edebiyatının rekorları

Öncü olmak, en önde olmak birçok noktada belirleyici unsurdur. Bu kavramların içerisinden gizemli bir rekabet de doğar. Mücadele içerisinde hep en iyisi olmak için uğraşlar verilir. Edebiyat dünyasında da bu durum karşımıza çıkıyor. En pahalı kitaptan, en küçük kitaba, en eskisinden en çok okunana kadar pek çok başlık altında belirli isimlere yer veriliyor. İşte, dünya edebiyatının rekorları…

  • 1
  • 13
DÜNYANIN EN PAHALI KİTABI
DÜNYANIN EN PAHALI KİTABI

Leonardo Da Vinci'nin "Codex Leicester" adlı kitabı 1994'te New York'ta yapılan müzayedeye çıktığında en az 7 haneli bir fiyata satılması bekleniyordu. 30 milyon 800 bin dolara el değiştiren kitap dünyanın en zengini Bill Gates tarafından satın alındı.

Codex Leicester; Leonardo da Vinci'nin hidrolik, suyun hareketi, ayrıca jeoloji ve astronomi üzerine bazı çalışmalarının yer aldığı defterdir. Galata Köprüsü ile ilgili taslakları bu defterde yer alıyor. 72 sayfadan oluşan bu kitap el yazması olarak yazıldı ve 1510 yılında yayımlandı.

  • 3
  • 13
DÜNYANIN EN ESKİ BASILI KİTABI
DÜNYANIN EN ESKİ BASILI KİTABI

Gutenberg'in bastığı İncil'den 600 yıl önce MS 868'de başka bir basım tekniği geliştirilmişti. Diamond Sutra dünyanın en eski basılı kitabı olarak kabul edilir. Kitap, Buda ve onun öğrencilerinden biri arasında geçen bir diyaloğu içeriyor. Harfler ve resimler ahşap zemin üzerine basıldı, renklendirildi ve daha sonra kağıda aktarıldı.

Sutra, Budizm'de Gautama Buddha'nın öğretilerinden oluşan ve doğrudan Buda'nın sözlerini aktardığı varsayılan metinlere verilen addır. Diamond Sutra, Elmas Sutra Prajnaparamita türü kısa bir Mahayana Budist sutrasıdır. Zihinsel takıntılara bağlanıp kalmaktan kaçınmanın yöntemlerini öğretir. Mogao mağaralarında Dunhuang el yazmaları arasında bulunmuş bir Elmas Sutra kopyası 868 tarihine aittir ve bugün bilinen en eski kalıp baskı kitaptır.

  • 5
  • 13
DÜNYANIN EN KÜÇÜK KİTABI
DÜNYANIN EN KÜÇÜK KİTABI

Göremiyor olabilirsiniz. Zira sadece 0,74 x 0,75 boyutlarındaki Japonya'dan bu nesne dünyanın en küçük kitabı rekorunu elinde bulunduruyor. "Shiki no Kusabana" (Mevsim Çiçekleri) adlı kitap 22 sayfadan oluşuyor ve 0,01 milimetre yazı tipiyle isimlerinin yazılı olduğu küçük çiçek illüstrasyonları içeriyor. Yayıncı Toppan, para basımında kullanılan bir teknik kullanmış.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN