Arama

Dünya edebiyatından size en zor zamanlarda dahi umut verecek 11 kitap

Umut geleceğe dönüktür ve iyi şeylerin olacağı beklentisi içerisinde olmaktır. İnsana eylemde bulunma ve çabalama gücü verir. İnsanın başarılı olacağı düşüncesini besler ve büyütür. En acılı, en kederli, en zor durumlarda dahi umut içimizde bir ışıktır. Umutsuzluğun ruhunuza çöktüğü bu zamanlarda, elinize alıp birkaç satır da olsa okumak size yeniden yaşama sevinci ve gücü verecek kitapları derledik.

  • 1
  • 11
Şeker Portakalı - Jose Mauro De Vasconcelos
Şeker Portakalı - Jose Mauro De Vasconcelos

"Daha çok anlat" dedim.
"Hoşuna gidiyor mu?"
"Çok. Elimden gelse seninle sekiz yüz elli iki bin kilometre hiç durmadan konuşurdum."

Jose Mauro de Vasconcelos'un başyapıtı Şeker Portakalı, "günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü"dür. Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos'un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze'nin başından geçenleri anlatır. Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı "yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını" söyledi.

Şeker Portakalı'ndan unutulmaz 25 alıntı

Koskocaman bir gezegende bir çocuğun gözünden hayatta kalma öyküsünün ve umudu sevgiyi arayışının edebi yanıdır Zezé'nin yaşamış oldukları. Eğer bugüne dek yaşadıklarımızdan biraz ders çıkarabilmiş ve o meşakkatli yoldan geçmişsek, o zaman, bu güzel çocukların, duygularını unutmayıp onlara gereken ilgi ve şefkati göstermeliyiz.

Peki, ya şu an aynı sokakta aynı şehirde yaşadığımız Zeze'ler ne olacak?

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 11
Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery
Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery

"İnsanlar hızlı trenlere biniyorlar, ama ne aradıklarını bildikleri yok. Kaşıyor heyecanlanıyor, dönüp duruyorlar."

Antoine de Saint-Exupery'in "Küçük Prens"i, incecik bir kitap olmasına rağmen içinde kocaman bir dünya barındırır. Kitap, 280 farklı dile çevrildi ve 140 milyon adet sattı. Üstelik her yıl 1 milyon adet daha satılıyor.

Küçük Prens, kendi galaksisinde, kendi dünyasında tek bir gül ile yaşayan bir Küçük Prens'in başka galaksileri gezmek için tek gülünü, tek başına bırakıp yolculuk yapmasını anlatır. Yazar bu yolculuk sırasında, büyümek kavramına vurgu yapar. Çocuk kitabı olarak bilinen kitap aslında yetişkinler için yazıldı. Yani Küçük Prens, aslında büyükler için yazılmış küçük romanlardan birisidir.

Küçük Prens'ten hayata dair 30 alıntı

Kitap boyunca Prens kendi gezegeninden başka altı farklı gezegen daha geziyor ve orada karşılaştığı yetişkinlerle bazı konuşmalar yapıyor. Şunu unutmayalım, "Bizim için büyümek sonsuz bir kısır döngüdür ve büyümek her zaman kederlidir." Kitap hüzünlü diliyle, yetişkin olmak karşısında yitip giden çocukluğa yakılan bir ağıttır aslında. Ve bizler, belki bu yüzden, çocukluğumuza özlem ve umut duyduğumuzda, Küçük Prens'in içimize dokunmasına izin veririz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 11
Bir Çift Yürek - Marlo Morgan
Bir Çift Yürek - Marlo Morgan

Bugüne dek size iki kitabı "mutlaka" diye tavsiye ettim... Martı ve Simyacı... Bu üçüncüsü... Bir Çift Yürek... Bu kitaptan çok alıntı yapacağım... Çok söz edeceğim... siz de kitabın sayfalarını çevirirken bana kim bilir kaç defa teşekkür edeceksiniz, adım gibi biliyorum..."
Hıncal Uluç

Bir Çift Yürek, Amerikalı bir kadının Avustralya'da yaşadığı ruhsal yolculuğun öyküsüdür. Göçebe kültürden Aborijinler eşliğinde, kabilenin kendilerini adlandırdıkları şekliyle, "Gerçek İnsanlar"la birlikte dört ay boyunca, çölün çorak coğrafyasındaki bitkiler ve hayvanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenir.

Macerasının ilk gününden itibaren bu çetin yolculuğun zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalır. Dayanıklılığının hergün sınandığı bu zorlu yolculukta, karşılaştığı her zorlukla birlikte ruhu da değişime uğrar.

Aborijinler onu, büyük bir alçakgönüllülükle kendilerinden biri olarak kabul eder ve onun şefkat dolu öğretmenleri olurlar. Öğretmenlerinden, her insanın eşsiz niteliklerini ve içsel ruhunu takdir etmeyi ve kutlamayı öğrenirken bir yandan da güçlü doğal şifa yöntemlerine tanık olup onların canlılarla ilgili farkındalıklarının ne kadar derin ve anlamlı olduğunu da anlamaya başlar.

Bir Çift Yürek, yazarın kendi bastırdığı ilk basımından itibaren uluslararası çok satanlarından biri olmuş ve tüm insanlığa eşsiz, zamanın derinliklerinden gelen güçlü bir mesaj iletmiştir. Eğer tüm varlıkların, aynı evrensel birliğin bir parçası olduğunu anlarsak, dünyamızı yokoluştan kurtarmak için halen geç kalmış sayılmayız. Varolan her şey inanılmaz derecede güzel ve hassas bir karşılıklı bağımlılık dengesinde bulunmaktadır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 11
Küçük Kara Balık - Samed Behrengi
Küçük Kara Balık - Samed Behrengi

"Ben ne kötümserim nede ne de korkar. Ben gözümle gördüğümü, aklımla anladığımı söylüyorum, o kadar."

Her gün, sabahtan akşama kadar, Küçük Kara Balık, annesinin peşine takılır, oraya buraya yüzermiş. "Anneciğim, burada daha fazla kalamam ben, gitmeliyim!" demiş bir gün Küçük Kara Balık. "Gitmek istediğine emin misin?" diye sormuş annesi. "Evet," demiş Küçük Kara Balık. "Bu derenin ucunun nereye çıktığını gidip görmek istiyorum," demiş. Başka yerlerde neler olup bittiğini gerçekten bilmek istiyorum... Böyle amaçsızca yüzmekten bıktım usandım." Küçük Kara Balık, bütün çocuklar için unutulmaz bir öykü, bir başucu kitabı.

Masallar, çocuklara -bazen büyüklere- içinde yaşadıkları kültürü ve bu kültürün değer yargılarını, dünya görüşünü, anlayışını öğretmeyi amaçlar. Bu nedenle genellikle didaktik olmalarıyla ön plana çıkarlar. İçinde yaşadıkları kültürün doğrusu, yanlışı neyse çocukları da o konuda "bilinçlendirme" yoluna giderler.

Çoğu kez "büyükler için" yazılmış kitaplarda karşımıza çıkan adalet, eşitlik, umut gibi kavramlar çocukların çok büyümeleri beklenmeden anlatılır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 11
Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni
Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni

"Galiba bazı öykülerin anlatılması gerekmiyor."

Uçurtma Avcısı, çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz. Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları... Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

12 yaşında bir çocuktan insanlığa ders olacak 30 alıntı

Çocukluk, belki de insanın yüreğinde en derin iz bırakan ve kaç yaşına gelirse gelsin geçmeyen bir yaradır. Yer yer korku, yer yer heyecan ve koskoca bir umudun parçası...

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN