Arama

Dostoyevski idamdan nasıl kurtuldu?

Suç ve Ceza, Budala, İnsancıklar, Karamazov Kardeşler gibi dünyaca ünlü eserlerin yazarı olan Dostoyevski'yi okumak bilmediğimiz muazzam bir şehre girmek, bir savaşın gölgesine tanık olmak gibidir. O yaptığı psikolojik analizler ile okurlarını büyüleyen, her bir eserinde farklı karakterleri ile okuyucusunu farklı dünyalara ulaştıran biridir. Her kuşağın yazarı olan Dostoyevski'nin doğum yıl dönümünde okumanız bilmeniz ve duymanız gerekenleri derledik.

Dostoyevski tam adıyla Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Rusya'nın Moskova Kentinde 11 Kasım 1821 tarihinde Mikhail Dostoyevsky ve Maria Nechayeva çiftinin ikinci çocukları olarak dünyaya geldi.

Özel bir okulda ve genellikle de evde eğitim gören yazar, annesinin 1837 yılındaki ölümünün ardından St. Petersburg'ta yer alan ve askeri mühendis yetiştiren bir okula başladı. Annesinin ölümünden iki sene sonra da babası beyin kanaması geçirdi ve hayatını kaybetti.

  • 2
  • 30
Budala
Budala

Büyük yazarın ilk büyük romanı sayılan Budala, Dostoyevski'nin kişinin içsel sorunları ve toplum karşısındaki duruşu temasını en açık biçimde ele aldığı yapıtlarından biridir. 1868 yılında tamamlanan Budala'nın kahramanı Prens Mışkin, tıpkı Dostoyevski gibi saralıdır. Tedavi için gittiği İsviçre'den bitkin halde döner. İnsanlardan iyice uzaklaşmış, kendi iç dünyasına kapanmıştır. Mışkin, dış dünyadan kopukluğu ve budalalık derecesinde iyi yürekliliği temsil eder. Eleştirmenlere göre Dostoyevski, Prens Mışkin'in kişiliğinde kendini anlatmıştır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

"İnsana en çok acı veren şey, söyledikleriyle söylemek istedikleri arasındaki, uçurumdur."

Petersburg'a yerleşen yazar, burada Ezilenler'i ve Ölü Evinden Anılar'ı yazdı. Geçirdiği zor yıllar, sara nöbetleri, kumar bağımlılığı ve borç batağı yazarın son dönemlerinde yazdığı bir çok romanda kendisini hissettirmekteydi ve yazar, Dünya klasikleri arasında da başyapıtlar olarak adlandırılan Yeraltından Notlar (1864), Suç ve Ceza (1866), Kumarbaz (1866), Budala (1868) ve Ecinniler (1872)'i bu dönemde yazdı.

  • 5
  • 30
Dünyayı Güzellik Kurtaracak
Dünyayı Güzellik Kurtaracak

"Dünyayı Güzellik Kurtaracak", Dostoyevski'nin tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir. "İnsan olmanın sırrı kişinin yaşamasında değil, uğruna yaşayacağı bir şeyi olmasındadır." "İnsanın mutluluğu keşfetmesi için tek bir gün yeterlidir." "Muhtemelen tüm hayatım boyunca hiçbir şeye başlamamış ya da hiçbir şeyi bitirememiş olduğum için kendimi zeki biri olarak görüyorum." "İnsanlar dertlerini saymaya bayılırlar, çok azımız mutluluklarını hesap eder."

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN