Arama

Cemil Meriç düşüncesinde 10 kavram

Her biri hala değerini koruyan ve aforizma olan sözleri, yaşadığı dönemde bir deprem etkisi oluşturan eserleri, duyulmamış derecede özgün fikirleri ile yirminci yüzyılın en farklı, istisna isimlerinden biriydi Cemil Meriç... Her okunduğunda zihinlerde farklı ufuklar açan Meriç, farklı alanlardaki kavramları yorumlamış ve kitaplarında merkeze almıştı. Sizler için vefatının 37. yılında Cemil Meriç'in eserlerinde öne çıkan 10 mefhumu araştırdık.

  • 1
  • 20
Cemil Meriç ve cesaret
Cemil Meriç ve cesaret

CESARET

Çağın vicdanı olarak tanınan meşhur yazarımız Cemil Meriç, düşünceleri sebebiyle Hatay'da henüz çok genç yaşta kaleme aldığı yazıları sebebiyle Fransız İstihbaratı tarafından takibe alınmıştı.

◾ Bu hususiyeti sebebiyle hayatı boyunca fikrin haysiyetinin peşinde bir yolculuk yapan Meriç, yazdığı eserleri ile bir kimlik bunalımı yaşayan kuşaklara ilaç olan en önemli yazarlardandı.

10 SORUDA CEMİL MERİÇ

"Bizler ki aynı kitaba baş eğmiş insanlarız. Bizden ala akraba mı olur?"

Cemil Meriç

  • 3
  • 20
Cemil Meriç ve İzm'ler
Cemil Meriç ve İzm’ler

İZM'LER

◾ Cemil Meriç düşünce tarihimizin en keskin kırılmalarının gerçekleştiği bir dönemde eserler telif ederek yabancılaşma karşısında milletimizin hayat tecrübesini ve dünya görgüsünü savundu.

◾ Ona göre sonu izm ile biten fikir hareketleri insan ruhunu anlamaktan ve anlamdırmaktan uzak, idrakimize giydirilen deli gömlekleriydi. Meriç, bu fikir akımlarının önünde duran öncü bir karakterdi.

MODERN ÇAĞ FİLOZOFU

"Her yüzyılda birkaç düşünür, diğerleri ise onların düşündüğünü düşünür."

Cemil Meriç

  • 5
  • 20
Cemil Meriç ve kitaplar
Cemil Meriç ve kitaplar

KİTAPLAR

◾ Meriç'in anlam dünyasını besleyen, en sevdiği varlık her zaman kitaplar oldu. Çocukluğundan beri adeta yercesine kitap okuyan usta isim âmâ kalmasının ardından dinleyici oldu.

◾ Hayatı boyunca ilk sıraya kitaplarını koyan Meriç, okumadan bir gün geçirmedi. Her kitabı saray olarak addeden büyük yazar, hayatı boyunca binlerce sarayın kapısını araladı.

CEMİL MERİÇ ALINTI VE SÖZLERİ

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN