Arama

Beyaz adamın gaddarlığına ayna tutan yazar

Colson Whitehead, romanlarında Amerika'nın yani "rüya" ülkesinin geçmişine uzanıyor ve okura uzun zaman terk etmeyecek ilham verici bir mücadele öyküsü anlatıyor. Peki, anlatımlarının yanı sıra olayların tarihine değinen ünlü yazar, fantastik ve bilim kurgu türlerindeki kitaplara verilen Arthur C. Clarke Ödülü'nü nasıl kazandı? Sizler için, Amerika'nın günahlarına ayna tutan Whitehead hakkında bilinmeyenleri ve merak edilenleri derledik.

  • 1
  • 12
COLSON WHITEHEAD KİMDİR?
COLSON WHITEHEAD KİMDİR?

Colson Whitehead New York'ta doğdu. Eleştirmenlik yaptı, popüler kültür konularında The New York Times, New York Magazine ve Harper's gibi gazete ve dergilerde yazdı, televizyon programları hazırladı. Süreli yayınlarda çıkan yazılarıyla Whiting Ödülü'ne layık görüldü.

Colson Whitehead, ilk romanı "Asansör"le New Voices Ödülü'nü aldı ve PEN/Hemingway Ödülüne aday gösterildi. İkinci romanı "John Henry Days"le the Ansisfield-Wolf Kitap Ödülü'nü kazandı ve Pulitzer Ödülü finalistleri arasında yer aldı.

  • 2
  • 12
ESERLERİNDE HANGİ KONULARI ELE ALIYOR?
ESERLERİNDE HANGİ KONULARI ELE ALIYOR?

Colson Whitehead, eserlerinde geleneksel kölelik anlatılarında yer alan vahşet ve insanlık dışı uygulamaları içermesinin yanı sıra, köleliğin Amerikan toplumunda tarihsel ve sistemsel açıdan nasıl bir yapıya dönüştüğünü ortaya koymaktadır.

  • 3
  • 12
AMERİKA’NIN KANLI TARİHİ
AMERİKA’NIN KANLI TARİHİ

Kuzey Amerika'ya, 1600'lerin başından beri köle olarak getirilmeye başlanan siyahilerin yüzyıllardır süren özgürlük mücadelelerinin farklı şekillerde günümüze kadar ulaşmıştır. Siyasal ve tarihsel gelişmelere ek olarak edebi alanda da siyahiler kendilerine özgün üslup ile beyazların fazla değinmediği konuları işleyerek, köleliğin Amerikan edebiyatı içinde yer bulmasını sağlamışlardır.

  • 4
  • 12
TRUMP’I HEDEF ALDI!
TRUMP’I HEDEF ALDI!

Yazar Colson Whitehead, ülkenin prestijli kurumlarından biri olan Amerikan Ulusal Kitap Vakfı'nın en iyi kurgu kitap ödülünü alırken yaptığı konuşmasında Başkan Donald Trump'ı hedef almıştır:

"Burada içeride mutluyuz; dışarısı bir cehennem çukurunun çorak bölgesi olan Trump ülkesidir. Herkese nazik olun, sanat yapın ve güce karşı savaşın."

  • 5
  • 12
AMERİKA HER ZAMAN IRKÇI
AMERİKA HER ZAMAN IRKÇI

Yazar kitaplarıyla ilgili yaptığı bir röportajda, Amerika'da devam ettiğini şu sözlerle ifade etti: "Amerika her zaman ırkçı olmuştur, şu anda da ırkçı ve benim hayatım süresince de ırkçı olmaya devam edecek."

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN