Arama

Kızıl şehir: Bologna

Haftasonu kaçamağı, romantik bir tatil veya tarihi bir Ortaçağ şehri gezisi için İtalya'nın Bologna kenti iyi bir alternatif olabilir.

Nam-ı diğer "kızıl şehir" Bologna'nın etkileyici sokaklarında kaybolmak keyif verecek!

Kızıl şehir: Bologna

İtalya'nın kuzeyinde yer alan Bologna, neredeyse 1.5 saatte ulaşabileceğiniz ve iki günde keyifle gezebileceğiniz harika bir Roma dönemi şehri. Bologna, Kızıl Şehir lakabını hem binalara rengini veren kırmızı tuğlalardan, hem de sol siyasi görüşü benimsemesinden dolayı almış. Tarihin en eski üniversitesine de ev sahipliği yapan bu şehir, Bolonez sosuyla, Neptün Çeşmesi'yle, katedralleri ve saraylarıyla adeta bir açık hava müzesi. Bologna, Emilia-Romagna bölgesinin başkenti ve İtalya'nın zengin şehirlerinden biri. Bologna'ya iniş yaptıktan sonra, havalimanından tren istasyonuna kalkan otobüslerle yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Tren istasyonunda diğer şehirlere de bilet alarak Venedik yönüne ya da Toskana bölgesine doğru yolculuğunuzu uzatabilirsiniz.

  • 2
  • 13
Üniversite şehri
Üniversite şehri

Ortaçağdan kalma kulelerle, kemerli sokaklarla bezeli, eski Roma kasabasının yıkıntıları üzerine kurulmuş bir kent Bolonya, İtalya'nın kuzeyiyle güneyini birbirine bağlayan kara ve demiryolları üzerinde bulunuyor.

Ortaçağdan kalma kuleleri sebebiyle "kuleler kenti" olarak da adlandırılan Bolonya, İtalya'nın önemli bir tarım ve sanayi merkezi. Şehir ayrıca Avrupa'nın en eski üniversitelerinden birine de ev sahipliği yapıyor. Bolonya Üniversitesi'nin 11. yüzyılda kurulduğu biliniyor. Kent merkezini yürüyerek kolayca dolaşabileceğiniz İtalya'nın bu büyülü şehri, size unutulmaz bir tatil fırsatı sunuyor. Türk Hava Yolları ile Bolonya'ya aktarmasız uçuşlar mümkün!

Dünyanın her yerinden öğrenciler burada eğitim görmek istiyor. Nedeni ise dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Bologna Üniversitesi'ne sahip olması. 1088 yılında kurulan üniversitenin dünyanın çeşitli yerlerinde kampüsleri bulunuyor. Ancak okulun merkez kampüsü Bologna'da. Bu nedenle şehre yurtdışından da Erasmus için çok sayıda öğrenci geliyor. Sokaklar, restoranlar, kafeler ve gece kulüpleri öğrencilerle dolup taşıyor.

  • 3
  • 13
Bologna'nın içinde küçük bir Venedik var!
Bologna’nın içinde küçük bir Venedik var!

La Piella'da yer alan gizemli bir pencere, muhteşem bir Venedik görüntüsü sunuyor. Pencereden kanala baktığınızda kendinizi Venedik'teymiş gibi hissediyorsunuz. Bu nokta turistler tarafından çok ilgi görüyor.

  • 4
  • 13
Şehirdeki gizemli fısıltı köşeleri
Şehirdeki gizemli fısıltı köşeleri

Bu şehirde şifreler var! Bologna'yı gezerken bu sırlara dikkat ettiğinizde daha çok keyif alacaksınız; şehrin en kalabalık meydanı olan Piazza Maggiore'nin köşesinde Podesta Sarayı'nda bulunan kemerlerinin esrarı gibi...

Buradaki kemerler ilginç bir özelliği sahip. Şöyle ki, kemerlerin dört tarafında yer alan köşelere geçip ve fısıltı halinde konuşmaya başlayınca sesiniz, çaprazda bulunan kemerin altında bekleyen kişiye ulaşıyor. En küçük bir ses bile duyuluyor.

  • 5
  • 13
Bologna şehrinde mutlaka görmeniz gereken yerler
Bologna şehrinde mutlaka görmeniz gereken yerler

Museo Civico Archeologico

Bolonya'daki ortaçağ yapısı bir müze olan Museo Civico Archeologico'yu (Arkeoloji Müzesi)

gözden kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Müzede Felsina mezarlıklarından çıkarılan eserlerle Villanova buluntularını oldukça ilginç bulacağınızdan eminiz. Arkeoloji Müzesi'nin ardından motor ve otomobil tutkunuzun canlanacağı Ducati Fabrikası ve Modena civarındaki Ferrari Müzesi'ni görmenizi öneririz.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN