Arama

Kaybolmuş 10 edebiyat yapıtı

Biz onları birbirinden ünlü yapıtlarıyla tanıdık ve okurları olduk; ancak yazdıkları her eser bizlere ulaşmadı. Birçok yazarın yayımlanmayan eseri, edebiyat tarihinin tozlu rafları arasında yerini aldı. Kimi yarım kaldı, kimi öldükten sonra yakılmasını istedi, kimi elleriyle yaktı, kimiyse trende çaldırdı… İşte o yazarlardan bazıları ve onların tuhaf hikâyeleri...

  • 1
  • 10
HEMINGWAY’İN ÖYKÜLERİYLE DOLU BİR ÇANTA
HEMINGWAY’İN ÖYKÜLERİYLE DOLU BİR ÇANTA

Ernest Hemingway, kalemiyle dünyayı büyülemeden çok önce, 1922'de eşi Hadley Hemingway'in öyküleri ve şiirleriyle dolu bir çantayı trende başıboş bırakır. Edebi duyarlılığı yüksek bir hırsız ise Hadley'nin dalgınlığını affetmez ve çantayı çalar.

Hemingway'in ilk gençlik öykülerini okumak kuşkusuz güzel olurdu. Fakat bazı edebiyat eleştirmenlerine göre Hemingway'in tam da gençliğinde yazdığı süslü metinleri kaybettiği için kendine özgü yalın üslubu geliştirdiğini, bu olayın Hemingway'in kariyerinde olumlu anlamda bir dönüm noktası olduğunu ileri sürer.

  • 2
  • 10
KALEMİNİN EN GÜÇLÜ DÖNEMİNDE YAZMIŞTI
KALEMİNİN EN GÜÇLÜ DÖNEMİNDE YAZMIŞTI

Sylvia Plath'in Sırça Fanus dışında günümüze ulaşan başka bir eseri bulunmuyor.

Plath'in Sırça Fanus dışında başka bir roman yazmaya başladığına dair tek kanıt 1977'de Ted Hughes'tan geldi. Ünlü yazarın eşinin ismini vereceği ''Double Exposure'' kitabı 1970'li yıllarda kayboldu. Bu eser, Plath'in Hughes'la olan ilişkisi ekseninde yazılmış yarı otobiyografik bir romandır.

Edebiyatseverlerin bu eserin kaybına derinden üzülme sebepleri ise bu dönemin, Sylvia Plath'in Ariel kitabını oluşturan şiirleri de yazdığı dönem olmasıdır.

Zira Plath kariyerinin en özgün örneklerini bu dönemde vermişti.

  • 3
  • 10
KARMAŞIK JAMES
KARMAŞIK JAMES

James Joyce, 18 yaşında dört perdelik A Brilliant Career (Mükemmel Kariyer) adlı bir oyun yazdı.

Oyun, kariyerine katkısı olacak faydalı bir evlilik yapmak uğruna gerçek aşkın ellerinden kaçmasına göz yuman genç bir doktorun hikâyesini anlatıyordu.

Ne var ki, William Archer adlı eleştirmenin oyunun çok karmaşık olduğunu belirtip Joyce'a daha sınırlı bir konuda yazmasını öğütlemesi üzerine Joyce metni yaktı.

Oyundan günümüze sadece ilk sayfası kaldı.

  • 4
  • 10
YOKSUL DICKENS
YOKSUL DICKENS

Memur bir babanın sekiz çocuğundan ikincisi olarak dünyaya gelen Charles Dickens, pek çok eserinde vurgulayacağı yoksullukla küçük yaşlarda tanıştı.
Edwin Drood'un Gizemi adlı eseri, cinayet ve esrarengiz karakterlerle doludur. Bu eser, Dickens'ın 1870 yılındaki ölümüne kadar tamamlanmadı.
Dickens'ın, ölümünden birkaç ay önce katıldığı ön sunumda, Kraliçe Viktorya'ya kitabın sonunu anlatmayı önermesi ve bu önerinin kraliçe tarafından yapıtın mahvolacağı gerekçesiyle reddedilmesiyse oldukça ironiktir.

  • 5
  • 10
BİR MUAMMA
BİR MUAMMA

Yaşamı üzerine pek çok şey söylenen ünlü oyun yazarı ve şair Shakespeare'in ''Aşkın Çabası Galip Geldi'' eseri, ilk olarak 1598'de Shakespeare komedilerini sıralayan bir belgede geçer.

Sonraki kayıt ise 1603'e aittir. Ne var ki Shakespeare uzmanları Aşkın Çabası Galip Geldi'nin Aşkın Çabası Boşuna'nın devamı niteliğinde tamamen ayrı bir komedi mi, yoksa Hırçın Kız'ın başka bir adı mı olduğu konusunda hala kararsızlar.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN