Arama

ABD, 11 Eylül'de 'saldırıya' mı uğradı?

Bundan tam 17 yıl önce bugün, dünya için bir dönüm noktası sayılacak, yeni bir olaya daha şahitlik ettik. "Süper güç" ABD, New York'un sembol binalarından olan İkiz Kulelerin yerle bir olmasıyla sarsılıyordu. Canlı yayınlarda uçakların kulelere çarpma anı tekrar tekrar gösteriliyor; dönemin ABD başkanı Bush, bu saldırıları "medeniyetler çatışması" olarak nitelendiriyordu. 11 Eylül saldırılarını gerekçe gösteren ABD, tüm siyasetini "teröre karşı mücadele" kılıfıyla şekillendirecek, böylece işgallerini meşrulaştıracaktı. Müslüman coğrafyalarını kana bulayan ve dünyayı "İslamofobi" kavramıyla tanıştıran ABD, gerçekte "saldırıya" mı uğradı?

  • 1
  • 16
11 EYLÜL’DE NE OLDU?
11 EYLÜL’DE NE OLDU?

11 Eylül 2001'de ABD'de iç sefer gerçekleştiren dört yolcu uçağı El Kaide üyesi 19 kişi tarafından kaçırıldı.

Amerikan Hava Yolları'na ait yolcu uçağı, saat 08.46'da ABD'nin New York kentinde bulunan Dünya Ticaret Merkezi Kuzey Kulesine çarptı. Bina, çarpmadan tam 102 dakika sonra yıkıldı. Saat 09.02'de ise, ikinci bir uçağın Dünya Ticaret Merkezi Güney Kulesine çarpması sonucu bina, 56 dakika sonra yerle bir oldu.

Kaçırılan üçüncü uçak, ABD'nin Savunma Bakanlığı karargâhı olan Pentagon'a çarptı. Saldırı sonucu binanın batı cephesinin bir kısmı yıkıldı. Dördüncü uçak ise, Washington DC'yi hedeflemiş; ancak yolcuların uçağı kaçıranlara yaptığı müdahale sonucu Pensilvanya eyaletinde düşmüştü.

Saldırılarda, toplam 2 bin 996 kişi yaşamını yitirdi. Yaklaşık 200 kişi, son bir kurtulma ümidiyle kendilerini 400 metre yükseklikten aşağı atarak hayatını kaybetti. Amerikan ekonomisi ise, 10 milyar doların üzerinde maddi hasar gördü. Bunlar resmi olarak yapılan açıklamalara dayanan bilgilerdi. Peki, olayın gerçek yüzü böyle miydi?

New York'un simge yapılarından biri olan ve saldırının ardından kısa sürede yıkılan İkiz Kuleler, o tarihten sonra "terörizm"in sembolü değil; işgal ve saldırıların bahanesi haline gelecekti.

  • 2
  • 16
DÖNEMİN BAŞKANI BUSH’TU
DÖNEMİN BAŞKANI BUSH’TU

Saldırıların gerçekleştiği dönemde ABD'nin başkanı George W. Bush'tu. 2000-2008 yılları arasında başkanlık görevi yapan Bush, bu saldırıları "medeniyetler çatışması" olarak nitelendirdi. Terör eylemlerini lanetlediğini açıklayan Bush, tüm dünya liderlerine saflarını seçmeleri çağrısı yaptı ve şöyle seslendi: "Ya bizdensiniz ya da onlardan!"

Hemen ardından saldırılar, Afganistan ve Irak işgallerinin gerekçesi haline getirildi.

Peş peşe yayınlanan haberlerde, dünya medyası saldırılardan "İslamcı teröristlerin" sorumlu olduğu yönünde yayınlar yapmaya başladı. Avrupa ve Amerika'da yaşayan Müslümanlar, sosyal hayatta ayrımcılığa, ırkçılığa ve hatta saldırılara maruz kaldılar. Ayrıca terör saldırıları gerekçe gösterilerek, olağanüstü güvenlik tedbirleri alındı.

"Teröre karşı mücadele" kılıfıyla şekillenen uluslararası politikalar, Müslümanların yaşadığı bölgelerde de etkili olmaya başladı ve çoğu "ayrımcı" politikaların sonuçları günümüze dek ulaştı. Dünya "İslamofobi" kavramıyla tanıştı. 11 Eylül saldırısından sonra en büyük yarayı, Ortadoğu coğrafyası ve İslâm âlemi aldı.

  • 3
  • 16
BUSH’UN SALDIRIDAN HABERİ VAR MIYDI?
BUSH’UN SALDIRIDAN HABERİ VAR MIYDI?

11 Eylül saldırılarından kısa bir süre sonra çeşitli iddialar ortaya atıldı. Bu iddialar arasında birbirinden ilginç detaylar da bulunuyordu.

Onlardan biri, canlı yayında bir gazetecinin Bush'a yönelttiği soruydu. Gazeteci, "Siyaset için zaman olacağını söylediniz, ama aynı zamanda Washington'ın tonunu da değiştirmek istediğinizi söylediniz. Howard Dean (Bush'a muhalif siyasetçi) bu aralar sizin 11 Eylül'den haberiniz olup olmadığı üzerinde sorgulamalar yapıyor. Cumhuriyetçi Komite'nin bu tarz politik nefret söylemlerine karşı sınır koymasına katılıyor musunuz?" şeklinde soru sormuş; karşılığında ise, Bush'tan mütereddit bir şekilde "Evet, politika için zaman olacak… Bu çok saçma bir ima…" cevabını almıştı.

Bush, bu soru karşısındaki şaşkınlığını kameralardan saklayamamıştı.

O anları izlemek için tıklayın.

  • 4
  • 16
KAÇIRILAN UÇAKLARA NEDEN MÜDAHALE EDİLMEDİ?
KAÇIRILAN UÇAKLARA NEDEN MÜDAHALE EDİLMEDİ?

11 Eylül saldırılarının ardından, uzmanlar akıllarda soru işareti olarak kalan birçok detaya değindiler.

ABD ordusu, dört uçağın kaçırıldığından haberdardı ve bu uçakların hiçbirine "düşürmek" amacıyla müdahale etmemişti. İddialara göre, dönemin Başkan Yardımcısı Dick Cheney, "Uçakları düşürmeyin" talimatı vermişti.

  • 5
  • 16
İKİZ KULELER NEDEN ÇÖKTÜ?
İKİZ KULELER NEDEN ÇÖKTÜ?

İddialardan bir diğeri, İkiz Kulelerin çok kısa sürede tamamen çökmesine yönelikti. Birçok teorisyen, binaların içine önceden patlayıcıların yerleştirildiğini ve yıkımın planlanmış kontrollü patlamalar nedeniyle gerçekleştiğini söylüyor.

Uzmanlara göre kuleler, daha uzun sürede ve yana doğru yıkılmalıydı. Çöküşten kısa süre önce çevreden patlamaların duyulması, uçağın çarptığı katlardan çok, alt katlardaki bazı pencerelerde şiddetli enkaz püskürmeleri görülmesi, bu iddiaları doğruluyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN