Arama

Siyahilerin sivil haklara kavuşmalarında mihenk taşı: Martin Luther King

Siyahi bir kadının "yerini beyaz bir vatandaşa vermemesi", bugün ırkçılığa karşı verdiği mücadeleyle tanıdığımız Martin Luther King'in hayatındaki dönüm noktalarından sadece biriydi. O olaydan sonra siyahilere yönelik adaletsizlikleri, şiddet içermeyen eylemlere dönüştürecek; kısa sürede bu eylemler geniş kitlelere yayılacaktı. Zamanla medyanın ilgi ve desteğini de kazanan, "Bir hayalim var!" konuşmasıyla hafızalarımıza kazınan Martin Luther, bundan 90 yıl önce bugün doğdu. Düzenlediği yürüyüşler ve onun aktivist ruhu, siyahi vatandaşların sivil haklara kavuşmasında bir mihenk taşı oldu.

  • 1
  • 20
MARTIN LUTHER KING KİMDİR?
MARTIN LUTHER KING KİMDİR?

Martin Luther King, 15 Ocak 1929 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Georgia eyaletinin Atlanta şehrinde doğdu. Gerçek adı Michael Luther King Jr'dı. Adını sonradan Martin olarak değiştirdi.

Martin Luther'in dedesi Ebenezer Baptist Kilisesi'nde 1914-1931 yılları arasında başrahiplik yapmıştı. Bu yüzden kendisi de Baptist bir rahipti. Kendisinden büyük bir ablası ile kendinden küçük bir erkek kardeşi vardı. Martin Luther King, ilkokula Atlanta'da gitti. Morehouse Koleji'nden 1948 yılında yüksek bir ortalamayla mezun oldu.

  • 2
  • 20
BENJAMIN MAYS'TAN ETKİLENDİ
BENJAMIN MAYS’TAN ETKİLENDİ

Üniversite yıllarında siyahi gruplara katılarak aktif faaliyet gösterdi. Burada yurttaş hakları lideri Benjamin Mays ile tanışarak onun fikirlerinden etkilendi.

Üniversitede 3 yıl ilahiyat okuduktan sonra 1951 yılında Pennsylvania'da bulunan Crozer İlahiyat Seminerleri'ne katıldı. Buradan birincilikle mezun olduktan sonra çalışmalarını Boston'da sürdürdü.

Boston Üniversitesi'nde Sistamatik Teoloji alanında yüksek lisans yaptı. Bu dönemde Coretta Scott ile tanışarak evlendi. Çiftin bu evliliğinden iki kız ve iki erkek çocukları oldu.

  • 3
  • 20
IRKÇILIĞA KARŞI İLK HAREKETLERİ BAŞLATTI
IRKÇILIĞA KARŞI İLK HAREKETLERİ BAŞLATTI

1954 yılında, Martin Luther King, Montgomery'deki Dexter Avenue Baptist Kilisesi'ne rahip olarak çağırıldı.

1 Aralık 1955 tarihinde Rosa Parks adlı bir siyahi kadın, Jim Crow Yasaları gereği "yerini bir beyaz vatandaşa vermemesi" nedeniyle tutuklandı. King, bunun üzerine Montogomery Otobüs Boykotunu düzenledi. Bu boykot bir yıldan uzun sürdü.

Dikkatleri üzerine çeken Martin Luther King boykot nedeniyle tutuklandı. Boykot, Amerikan Yüksek Mahkemesi'nin eyaletler arası otobüslerde ve diğer ulaşım araçlarında ırk ayrımcılığının sona ermesine kadar sürdü.

  • 4
  • 20
SİYAHİLERİN BİRLEŞMESİNDE ETKİLİ OLDU
SİYAHİLERİN BİRLEŞMESİNDE ETKİLİ OLDU

Bu olaydan sonra siyahi kiliselerin birleşmesi ve güç birliği yapmasında etkili oldu. Yurttaş hakları reformu için çalışmalar başlatılmasını ve 1957 yılında Güney Hıristiyan Liderlik Konferansı'nın kurulmasında önemli rol oynadı.

Mahatma Gandhi'yi kendine örnek alan Martin Luther King, insan hakları ve siyahlar ile beyazlar arasında eşitliğin en büyük savunucularından biri oldu.

  • 5
  • 20
MEDYANIN DİKKATİNİ ÇEKMEYİ BAŞARDI
MEDYANIN DİKKATİNİ ÇEKMEYİ BAŞARDI

1961 yılında Amerikan gizli servisi FBI tarafından dinlenmeye ve takip edilmeye başlandı.

Martin Luther King, şiddete dayanmayan gösteriler düzenledi. Jim Crow Yasalarınca güneydeki ırk ayrımcılığının son bulması için çalışmalar yaptı. Bu protestoların medyanın da ilgisini çekmesiyle istenilen etki oluştu.

Televizyonda ve gazetede yayınlanan yazılarıyla birçok kişi Martin'e destek verdi. Başlattığı yurttaş hakları hareketi 1960'lı yıllarda ülkenin en önemli gündem maddesini oluşturdu.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN