Arama

Musikişinas bir isim: Mehmet Kemiksiz

Musiki, insanın kendisine zaman ayırmasını unutturacak kadar değerlidir. Bu sanatı icra eden kişinin amacı, dinleyenleri etkileyerek gönülleri fethetmektedir. Sanatçı Mehmet Kemiksiz de bu düşünceyle eserlerini icra ederek musiki tarihine mühim katkılar sunan bir isimdir. Sanat hayatına pek çok eser sığdıran bu ismi gelin daha yakından tanıyalım.

Mehmet Kemiksiz kimdir?

🔸 1969'da Samsun'un Çarşamba ilçesinde doğan Mehmet Kemiksiz; ilk,orta ve lise eğitimini burada tamamlar. Müzikle küçük yaşlarda tanışır.

🔸 1988 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde eğitim almaya başlar. Ardından yatay geçiş yaparak Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olur.

🔸 Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalında "Sema ve Devran" konulu tezi ile gerçekleştirir.

İbn Haldun'un düşüncesinde musiki

🔸 Mehmet Kemiksiz çocukluğunu Terme'nin küçük bir köyünde geçirir. Yetiştiği muhitinin kendisi üzerinde etkisi büyüktür.

Vav TV'de yayınlanan Yüzler ve İzler programına konuk olan sanatçı Mehmet Kemiksiz, bir çocuğun gelişimini etkileyen en büyük unsurun, büyüdüğü ortam olduğunu şu sözlerle anlattı:

"Meclislere ehemmiyet veren bir muhitte büyüdüm. Vefat, sünnet, düğün cemiyeti düzenlenirdi. Bunlar genelde mevlid merasimli olurlardı. Civar köylerden iyi sesli hafız hocalar ve cemaat gelir o programı çok dikkatli bir şekilde dinlerlerdi. Ahlak, duruş, ses bakımından okuyanların kritiğini yaparlardı. Vaiz arkadaşımızın konuştuğu mevzulardan köy camisi veya kahvesinde şöyle konuştu, bunu iyi dedi, bunu kötü demedi şeklinde konuşmalar olurdu".

Kur'an'ı güzel okumada mahir bir isim

🔸 Kemiksiz'in küçüklüğünden beri kulağında cemiyetlerde Kur'an okuyan iyi hafızların sedaları bulunur. Büyüdüğü ortam, hayatını şekillendirme noktasında etkiler.

🔸 Öyle ki 1992 yılında katıldığı Türkiye İlahiyat Fakülteleri arasında düzenlenen Kur'an'ı güzel okuma yarışmasında Türkiye birincisi olur.

◽ O günlere değinen Kemiksiz, "İstanbul'u temsilen katıldığım yarışma Ankara'da olmuştu. Orada Türkiye finalinde birinci oldum. Sonra da hocam İlhan Tok'un Kur'an talimi musiki meşki dersine başladım. O, ısrarla kendisinin mektepli olmadığından bahseder ve mutlaka bu işin ilmini almamız gerektiği konusunda sürekli telkinlerde bulunurdu" ifadelerini kullanır.

Kutlu bir dünyaya geliş: Mevlid Kandili

Musikinin kıymeti

🔸 Hocasının tavsiyeleri üzerine, Üsküdar Musiki Cemiyeti'ne başlar. Bu durum sanatçının hayatında dönüm noktası olur. Kemiksiz'e göre musiki, eğer hevesliyseniz insanın kendisine zaman ayırmasını unutturacak kadar değerlidir.

Musiki serüveni

🔸 Ud dersi alan sanatçı, İstanbul'daki geleneksel musiki cemiyetlerine yönelir. Kemiksiz'in gittiği musiki faaliyetleri şunlardır:

◾ Bir dönem İstanbul Fasıl Toğluluğu'nda gazelhan olarak başlar.
◾ Sonrasında Müzisyen Kutsi Erguner ile tanışır ve yurtdışında beraber pek çok konser verirler.
Bezmara isimli, erken Osmanlı dönemi müzikleri yapan Fikret Karakaya'nın topluluğunda solist olur.
◾ Sanatçı, bunlarla beraber pek çok bilinen müzik gruplarında yer alır.

Gazelhan ne demek

Gazel okuyan, gazel söyleyen kimse anlamındadır. Şiir okuyucu, bestelenmiş şiirler okuyan kişi demektir.

İçindeki Sesi Dinleyen Sanatçı: Dursun Ali Erzincanlı

🔸 Ahmet Şahin ile birlikte hem sahnede hem de sahne dışında on sene boyunca pek çok proje gerçekleştirir. Türk – İslam Musikisi Külliyatı adlı büyük ve uzun soluklu çalışması bu projelerdendir. İkilinin Ulus Müzik'ten çıkan ve içinde usta müzisyenlerin yer aldığı 5 albümden oluşan Tevşihler serisi vardır.

Ahmet Şahin kimdir

İstanbul radyosundan emekli bir neyzendir. Dini Musiki alanında bazı kaset ve CD çalışmaları vardır. Kur'an-ı Kerim ve beş vaktin değişik makamlarda icra edildiği ezan kasetleri bulunur. Yurt içinde ve dışında Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika, İsveç, Bosna-Hersek, İspanya, Kudüs, Malezya, Güney Kore, Avustralya ve Japonya'da, Mevlevi Musikisi ve Dini Türk Musikisi alanında çeşitli topluluklarla konserler verir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN