Arama

Düşünce ve İnanç dünyamıza ışık tutan mütefekkir: Mehmet Şevket Eygi

Gazeteci, yazar ve bir mütefekkir olan Mehmet Şevket Eygi, dün 86 yaşında hayatını kaybetti. Yakın tarihimizin en önemli yazarlarından olan Eygi, kaleme aldığı yazılarla Türkiye'de İslami düşüncenin önemli savunucularından biri oldu. Adnan Menderes'in idamının ardından, merhum başbakanı savunduğu için hapis yattı; sol ve Marksist yapılanmalara karşı çıktı, "komünizmle mücadele namazlarında" çok büyük kalabalıkların toplanmasını sağladı. Peki, Mehmet Şevket Eygi kimdir? Vefatının ardından Mehmet Şevket Eygi'ye dair bilinmeyenleri sizlerle buluşturuyoruz.

  • 1
  • 16
MEHMET ŞEVKET EYGİ KİMDİR?
MEHMET ŞEVKET EYGİ KİMDİR?

Gazeteci, yazar ve bir mütefekkir olan Mehmet Şevket Eygi, 7 Şubat 1933'te Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde doğdu.

Kolağası Neşet Bey'in torunu olan Eygi, öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Öğrenimine 1940 yılında Galatasaray Lisesi'nin ilkokul kısmında başladı.

Mehmet Şevket Eygi kimdir? videosunu izlemek için tıklayın.

  • 2
  • 16
ORTAÖĞRENİMİNİ GALATASARAY LİSESİ’NDE TAMAMLADI
ORTAÖĞRENİMİNİ GALATASARAY LİSESİ’NDE TAMAMLADI

Galatasaray Lisesi'nde, ünlü kaleci Turgay Şeren, milletvekilliği yapmış fabrikatör Memduh Gökçen, sınıf arkadaşları oldu. Aynı zamanda Abdi İpekçi, Mümtaz Soysal ile birlikte okudu.

Fransızcayı mükemmel bir seviyede öğrendiği bu okulda Osmanlı nazırlarından Raşit Erer, Birinci TBMM'de Aydın Mebusu olan Enver Tekand, Orhan Şaik Gökyay, Nihat Sami Banarlı, Ahmet Kutsi Tecer gibi önemli hocalardan ders aldı.

  • 3
  • 16
GALATASARAY’DA KABUL GÖREN İDEOLOJİYİ SAVUNANLARDAN OLMADI
GALATASARAY’DA KABUL GÖREN İDEOLOJİYİ SAVUNANLARDAN OLMADI

Mehmet Şevket Eygi, Galatasaray Lisesi'nde eğitim almasına karşın okulda kabul gören genel ideolojiyi savunanlardan olmadı. Gazeteci-yazar Sadık Albayrak, bir televizyon yayınında Eygi hakkında şu sözlere yer vermişti:

"Şevket Bey'i ben 60'lı yıllardan beri tanırım. Kendisi Galatasaray Lisesi mezunudur. Ve onlara göre karşı cenahta olmasından dolayı Galatasaray'dan nasıl böyle biri çıkar diye üzüntü duyarlardı."

  • 4
  • 16
SINAVI KAZANMASINA RAĞMEN ATAMASI YAPILMADI
SINAVI KAZANMASINA RAĞMEN ATAMASI YAPILMADI

1952 yılında Galatasaray Lisesi'nden mezun olan Mehmet Şevket Eygi, sınavla burslu olarak okuma hakkını kazandığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne kaydolarak Ankara'ya yerleşti.

Öğrencilik yıllarında çevirmen olarak Fransız Kültür Merkezi'nde çalıştı. 1956'da SBF'nin Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olan Eygi, Dışişleri Bakanlığı'nda çalışmak üzere girdiği kazanmasına rağmen ataması yapılmadığı için Diyanet İşleri Başkanlığı'nda açık bulunan mütercimlik kadrosunda işe başladı.

  • 5
  • 16
1957 YILINDA ‘İSLAM’ DERGİSİNİ ÇIKARDI
1957 YILINDA ‘İSLAM’ DERGİSİNİ ÇIKARDI

Burada çalışırken, aralarında Avukat Rıza Ulucak, daha sonra Faisal Finans'ta müdürlük yapacak Salih Özcan'ın bulunduğu on kişilik bir grupla 1957 yılında, İslam dergisini çıkardı.

1958-1959'da askerliğini yedek subay olarak tamamladıktan kısa bir süre sonra demokrasinin infaz edildiği 27 Mayıs 1960 ihtilali gerçekleşti.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN