Arama

a İslamofobi neşteri

Dijital oyuna İslamofobi neşteri

Türkiye lardaki öğelerin kaldırılması için yürüttüğü mücadelenin sonucunu aldı. Ünlü oyun şirketleri söz konusu oyunlarda geçen İslamofobik öğelerin kaldırıldığını açıkladı.

Yerli ların geliştirilmesi için teşvik süreci başlıyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin de, "Dünya devi haline gelmelerini istiyoruz" diyerek desteklediği yerli oyunlar şiddet içermeyecek. Dijital oyunlarda tarihi olaylara ve milli kültür öğelerine daha fazla yer verilecek.

MİLLİ DEĞER VURGUSU

21. yüzyıl dünyasında gençlerin vazgeçemediği tutkuları arasına girmeyi başaran ve 100 milyar dolarlık ekonomik hacmiyle Hollywood sinema sektörünün önüne geçen bilgisayar oyunlarının yerli üretimleri için harekete geçildi. Geçtiğimiz yıl Türkiye ekonomisine 500 milyon dolarlık ihracat katkısı yapan dijital ndeki yerli firmalara verilecek desteklerle gençlere yeni istihdam alanları yaratılacak. Yerli dijital oyunların içeriklerinde tarihi olaylara, şahsiyetlere ve milli kültür öğelerine daha fazla yer verilecek.

İÇERİKLER ÇIKARILDI

Son dönemde dijital oyunlar aracılığıyla yayılan içeriklerin artması ve gelen yoğun itirazlar sonucu 'nın yaptığı girişimler de sonuç verdi. Dünya genelinde çok sayıda kullanıcı tarafından oynanan Modern Warfare-2, , Tag Tournament ve Zach&Wiki isimli oyunlarda bulunan ve lar tarafından büyük tepki çeken İslamofobik içerikler oyunlardan kaldırıldı. Yapımcı firmalar oyunlarda yer alan İslamofobik öğe ve ses efektlerinin yapılan güncellemeyle birlikte oyunlardan çıkarıldığını açıkladı.

ANİMASYONLAR TEŞVİK EDİLECEK

Yapımların gençlerin becerilerini destekleyecek şekilde hazırlanması sağlanacak. nde önemli bir yer tutan tarihi mekânlara ilişkin yapımların ortaya çıkması sağlanacak. Gençlerin ve çocukların sevebilecekleri ve sorumlu birer birey olarak yetişmelerini sağlayacak içeriğe sahip çizgi film ve animasyonların üretilmesi de teşvik edilecek.

100 MİLYAR $


700 MİLYON $
Türkiye'de pazar büyüklüğü

30 MİLYON
Türkiye'de oyun oynayan sayısı

Sabah

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN