Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • İsrail mahkemesinden Ebru Özkan davası için karar

İsrail mahkemesinden Ebru Özkan davası için karar

İsrail'in Kudüs ziyaretinin ardından Türkiye'ye dönmek üzere Tel Aviv'e giden Türk vatandaşı Ebru Özkan'ı havaalanında gözaltına almasının ardından geçen 29 günün sonunda İsrail mahkemesinden karar çıktı. Ebru Özkan savcılık tarafından itiraz edilmemesi durumunda tutuksuz yargılanacak.

İsrail mahkemesinden Ebru Özkan davası için karar
Yayınlanma Tarihi: 10.7.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 10.07.2018 13:25

İsrail askeri mahkemesinin, Kudüs'e yaptığı ziyaretin ardından 11 Haziran'da Türkiye'ye dönmek için geldiği Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltına alınan Türk vatandaşı Ebru Özkan'ın şartlı tahliyesine karar verdiği ancak bu karara savcılık tarafından yarına kadar itiraz edilmemesi durumunda Özkan'ın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılacağı bildirildi.

ŞARTLI TAHLİYE KARARI

Özkan'ın savunma heyetinden Avukat Ömer Hamayse yaptığı açıklamada, bugün ülkenin kuzeyindeki Salim Askeri Mahkemesinde görülen duruşmada İsrailli askeri yargıcın, müvekkili için tutuksuz yargılanmak üzere şartlı tahliye kararı verdiğini belirtti.

Hamayse, askeri savcılığın yarın saat 17.00'ye kadar itiraz etmemesi durumunda kararın yürürlüğe gireceğini vurgulayarak, müvekkilinin 15 bin yeni İsrail şekeli (Yaklaşık 20 bin Türk lirası) kefalet, pasaportuna el konulması ve İsrail'deki ikamet mahalline en yakın polis noktasına haftada iki defa giderek imza atması şartlarıyla tutuksuz yargılanacağını söyledi.

BASIN VE MEDYA YASAĞINA İLİŞKİN...

Askeri savcılığın yeterli delili mahkemeye sunmaması durumunda, İsrailli yargıcın verdiği kararın tutuksuz yargılanması ile ilgili nihai karar olacağına dikkati çeken Hamayse, mahkemeden Özkan'a basın ve medyaya konuşma yasağına ilişkin herhangi bir işaret olmadığını vurguladı.

Hamayse, savcının yarın itiraz etmesi durumunda kararın bir üst mahkemeye taşınacağını, itiraz edilmemesi veya itirazın mahkeme tarafından reddedilmesi durumunda mahkemenin bugün verdiği şartlı tahliye kararının uygulanacağını kaydetti.

Hamayse ayrıca, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinden yetkililerin de bugünkü duruşmada hazır bulunduğunu sözlerine ekledi.

Dün Salim Askeri Mahkemesinde görülen duruşmada, İsrail savcılığı tarafından hazırlanan iddianame mahkemeye sunulmuş, iddianamede Özkan'a, "Hamas'a yardım ve çeşitli hizmetlerde bulunmak, ülkenin düzenini bozmak ve 'düşman bir tarafın' gönderdiği parayı ülkeye sokmak" şeklinde 4 ayrı suçlama yöneltilmişti.

Türk vatandaşı Özkan, 3 günlük Kudüs ziyaretinin sonunda 11 Haziran'da İstanbul'a dönüşü öncesinde Tel Aviv'deki havalimanında İsrail polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN