Arama

, 'daki hakimiyetini kaybediyor!

ABD, Ortadoğu'daki hakimiyetini kaybediyor!

'de yapılan bir ankete katılan Amerikalıların yüzde 69'una göre ABD, 'daki nüfuzunu , ve gibi ülkelere kaptırıyor. ABD'nin son dönemde Ortadoğu ile ilgili aldığı kararların bu süreçte etkili olduğuna işaret edilen haberde, yönetiminin özellikle İran'la nükleer anlaşmadan çekilmesi ve kararının yansımalarına dikkat çekildi.

'de yapılan yeni bir ankete göre Amerikan halkının yüzde 69'u, ülkenin 'daki etkinliğini , ve gibi ülkelere kaptırdığını düşünüyor.

Amerikan "The Hill" haber sitesinde yer alan ve Harvard CAPS ile Harris Poll firmalarının yaptığı anket, Amerikan dış politikasıyla ilgili ilginç verileri ortaya koydu.

Buna göre, ankete katılan yetişkin Amerikalıların yüzde 69'u, ABD'nin Ortadoğu'daki etkinliğinin giderek azaldığını, Rusya, İran ve Çin gibi ülkelerin etkilerini artırdığını düşünüyor.

ABD'nin son dönemde Ortadoğu ile ilgili aldığı kararların bu süreçte etkili olduğuna işaret edilen haberde, yönetiminin özellikle İran'la nükleer anlaşmadan çekilmesi ve kararının yansımalarına dikkat çekildi.

NÜKLEER ANLAŞMA YENİDEN MÜZAKERE EDİLMELİYDİ

Anketin İran'la ilgili bölümünde ise Trump yönetimine destekten çok eleştiri geldi. Ankete katılanların yüzde 54'ü İran'la nükleer anlaşmadan çıkmak yerine anlaşmanın yeniden müzakere edilmesinin daha doğru olacağını savundu. Trump'ın İran kararına tam destek verenlerin oranı ise yüzde 46 düzeyinde kaldı.

Ancak katılımcıların yüzde 65'inin, İran'ın nükleer anlaşmaya sadık kalmadığı görüşünü beyan etmesi de dikkat çekti.


KUDÜS KARARINA DESTEK

Öte yandan Trump yönetiminin 'deki ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması kararı, Amerikan halkından destek gördü. Ankete göre katılımcıların yüzde 60'ı Kudüs kararını desteklerken, yüzde 40'ı ise kararı doğru bulmadıklarını dile getirdi.

Aynı ankette 'nde askerlerinin katliamına yönelik sorularda ise, şiddetin sorumlusunun olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 49, ABD'nin sorumlu olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 29, İsrail'in olduğunu düşünenlerin oranı ise, yüzde 22.

Anketin 21-22 Mayıs günlerinde bin 347 Amerikalı seçmen üzerinde yapıldığı kaydedildi.

ABD Başkanı Trump, 8 Mayıs'taki açıklamasında ülkesinin İran'la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015'te askıya alınan İran ekonomik yaptırımlarının en güçlü şekilde yeniden hayata geçirileceğini bildirmişti.

ABD yönetimi, 14 Mayıs'ta Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyarak Ortadoğu barışına ciddi zarar veren bir adım atmıştı. Abluka altındaki Gazze sınırında ABD büyükelçiliğinin açıldığı gün, hem büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması hem de İsrail'in kuruluş yılı olan 'yi () anmak için düzenlenen gösterilerde İsrail askerlerinin saldırıları sonucu 60'tan fazla Filistinli şehit olmuş, binlerce Filistinli de yaralanmıştı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN