Arama

Irıskeldi Hac Camii enerji üretiyor

Şehre yeni inşa edilen Irıskeldi Hac Camii, bahçesindeki güneş panelleri sayesinde hem kendi elektriğini üretiyor hem de Astana'nın elektrik ihtiyacının bir bölümünü karşılıyor!

Irıskeldi Hac Camii enerji üretiyor
Yayınlanma Tarihi: 5.5.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 05.05.2018 17:14

Kazakistan'ın başkenti Astana'da inşa edilen Irıskeldi Hac Cami, güneş panelleri sayesinde ihtiyacı olan elektriği karşılarken artan enerji de şehre dağıtılıyor.

Ünlü Kazak mimarı Sagındık Janbolatov'un tasarladığı cami, şehrin tam ortasından geçen Esil Nehri'nin kıyısında yer alıyor.

İnşasına 2016 yılında başlanan ve bu yıl tamamlanan, ramazan ayının ilk günlerinde de ibadete açılması planlanan cami, ülkede elektriğini kendi üreten ilk cami olarak biliniyor.

2 bin 250 metrekare kapalı alanda aynı anda 750 kişinin ibadet edebileceği cami, elektriği bahçesinde yerleştirilen 800 güneş panelinden sağlıyor.

Yaklaşık 26 metrelik bir kubbe ve üçgen eğimli düzlemlerden oluşan cami, dıştan bakıldığında bir çiçeği anımsatıyor.

Kazak mitolojisindeki "kutsal tüy" şeklinde yapılan caminin tek minaresinin yüksekliği 43 metre.

CAMİ ŞEHRE DE ELEKTRİK DAĞITIYOR

Camiyi inşa eden firmanın elektrik başmühendisi Bahtiyar Kozubayulı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, caminin ülkede alternatif enerji kaynağının kullanıldığı ilk cami olduğunu söyledi.

Bahçede 800 güneş panelini yerleştirdiklerini aktaran Kozubayulı, "İbadethane gerektirdiğinden fazla elektrik üretiyor. Şu an panellerin yüzde 70'i çalışıyor ve saatte 120 kilovata kadar elektrik üretiyor." dedi.

Kozubayulı, güneş panellerinin diğer kısmının da yakın bir zamanda devreye alınmasıyla üretilen elektrik miktarının saatte 250 kilovata kadar çıkacağını dile getirerek, "Caminin ısı sistemi ve aydınlatması için saatte 20-30 kilovat elektrik gerekiyor ve bu üretilen enerjinin yüzde 30'unu oluşturuyor." diye konuştu.

Camiden artan elektriği şehre dağıtmaya başladıklarını aktaran Kozubayulı, güneş panellerin devreye alınmasından itibaren şehre 3 bin 400 kilovat elektrik dağıttıklarını sözlerine ekledi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN