Arama

15 Temmuz'daki destansı mücadele Saraybosna'da

15 Temmuzdaki destansı mücadele Saraybosnada

Bosna Hersek'teki Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde eğitim alan farklı milletlerden öğrenciler,15 Temmuz'da Türk milletinin o geceki destansı mücadelesini anlatan ‘Bu Devlet Bizim’ adlı tiyatro oyununu sahneledi.

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği himayesinde ve ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının destekleriyle 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin ve Türk milletinin o geceki destansı mücadelesini anlatan 'Bu Devlet Bizim' isimli tiyatro oyunu sahnelendi. Bosna Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyunu Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Bosna Hersek'in eski Ankara Büyükelçisi Damir Dzanko, Türk kurumlarının temsilcileri, Saraybosnalılar ve ülkede yaşayan Türk vatandaşları izledi.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) bünyesindeki Sınırların Ötesinde Uluslararası Gençlik Kulübü (IYBB)'nün çatısı altında 100 kişilik öğrencinin hazırladığı tiyatro oyununda 15 Temmuz kahramanlarından Ömer Halisdemir'in şehadeti de canlandırılan oyun herkesin beğenisi kazandı.

15 Temmuz'da Türk milletinin o geceki destansı mücadelesinin sahnelendiği tiyatro oyununda, Bosna Hersek, Türkiye, Azerbaycan, ABD ve Moritanya'dan amatörler performanslarını sergiledi.


"TÜRKİYE BÜTÜNSE BALKANLAR DA RAHAT"

Büyükelçi Koç, burada yaptığı konuşmada, Bosna Hersek'in 15 Temmuz gecesi Türkiye ile birlikte sabaha kadar uyumadığını belirterek, tüm gece insanların gelişmeleri takip ettiğini ve dualarını ihmal etmediklerini aktardı.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic'in, o gece Türkiye'nin birliği ve bütünlüğü için destek mesajı gönderen ilk liderlerden olduğunu anımsatan Koç, bu mesajı çok değerli bulduklarını belirtti.

Koç, bu etkinlikle birlik ve beraberliğin vurgulandığını aktararak, "15 Temmuz gecesi yaşananları biz bertaraf edebildiysek, birlik ve beraber içinde olduğumuz için yapabildik. Bugün Afrin'de operasyonda başarılı bir şekilde Türkiye'nin güvenliğini sağlayabiliyorsak tüm Türkiye tek yürek olduğu için bunu başarabiliyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin bir ve bütün olduğu sürece Balkanlar'ın da rahat ettiğini vurgulayan Koç, bundan sonraki dua ve temennilerin bu birlik ve bütünlüğün daim olması üzerine olduğunu ifade etti.

Koç, içerideki hainlerin farklı kılık ve kıyafetlerde devletin kurumları içine sızdığını anımsatarak, 15 Temmuz'un bir anlamda Türkiye'nin önünü açtığını ve bu hainlerin temizlenmesi için bir fırsat oluşturduğunu sözlerine ekledi.

IYBB Başkanı Yusuf İşler de devletin ve demokrasinin yanında olduklarını göstermek için burada olduklarını belirterek, 15 Temmuz gecesi Türk halkının darbeye karşı büyük bir kahramanlık örneği sergilediğini ve demokrasiye sahip çıktığını ifade etti.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN