Arama

Gazze'de ablukaya rağmen 'müzik'

Gazze'de müzik aletleri satan bir dükkan işleten Filistinli müzisyen Raci el-Cerru, 10 yılı aşkın süredir devam eden ablukanın ruhlarda oluşturduğu yıkımı müzikle onarmaya çalışıyor.

Gazze’de ablukaya rağmen ’müzik’
Yayınlanma Tarihi: 11.11.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 11.11.2017 18:08

Filistinli müzisyen Raci el-Cerru, Gazze Şeridi'nde yaşayan diğer Filistinliler gibi, Fetih ile Hamas arasında Mısır'ın başkenti Kahire'de varılan uzlaşı anlaşmasının yaşam şartlarını iyileştirmesini umut ediyor.


Aynı zamanda bir müzisyen olan ve pek çok müzik aletini başarıyla çalan 25 yaşındaki Cerru, asıl uzmanlık alanı olan muhasebe sektöründe iş bulamayınca müzik aletleri satan bir dükkan açmaya karar verdiğini belirterek, bu kararında müziğe olan aşkı ve müzik aletlerini yakından tanımasının yanı sıra ses sistemleri alanında çalışan babasının desteğinin de etkili olduğunu ifade etti.


Gazzelilerin sanatsever bir halk olduğunu ve bunu tüm dünyaya göstermek istediklerini belirten Cerru, "Gazze'de kültür ve sanat hayatında çöküş yaşanıyor. Biz de bunu canlandırmaya ve müziği, işgal ve ablukaya karşı mücadelede bir unsur olarak kullanmaya çalışıyoruz." dedi.


Sınır kapılarının kapatılması ve devam eden ablukanın, Gazze'ye düzenli bir şekilde müzik aleti girişini engellediğini vurgulayan Cerru, "Gazze'de savaşların ve siyasetin yıktığı müziği canlandırmak ve müziğin muhteşem havasını solumak istiyoruz. Bu sadece benim değil, abluka altındaki tüm Gazze halkının arzusu." diye konuştu.


Dükkanında yaklaşık 50 müzik aleti bulunduğunu aktaran Cerru, çocukların müzikle ilgilenmesini, savaş, yıkım ve siyasi sorunlardan uzaklaşmalarını ve kültür seviyelerinin yükselmesini hedefleyen kurumların yaygınlaşmasını temenni ettiğini söyledi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN