Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Orta Afrika Cumhuriyeti’nde camiye saldırı: En az 20 ölü

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde camiye saldırı: En az 20 ölü

Ülkenin güneydoğusundaki Kembe'de bir camiye saldıran silahlı grup en az 20 kişiyi öldürdü. Kentteki Müslüman toplumunun temsilcilerinden Ousman Mahamat ülkede çeşitli toplumsal gruplar arasında nefretin yayılmaya çalışıldığı uyarısında bulundu

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde camiye saldırı: En az 20 ölü
Yayınlanma Tarihi: 14.10.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 14.10.2017 22:18

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC) bir camiye düzenlenen silahlı saldırıda en az 20 kişi öldü.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bangassou kentinden gelen silahlı bir grubun ülkenin güneydoğusundaki Kembe kentinde bir camiye yaptığı baskında en az 20 kişi hayatını kaybetti.

AA muhabirine konuşan ülkedeki Müslüman sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden Abdurrahman Bornou, saldırıyı Hristiyan anti-Balaka silahlı grubunun gerçekleştirdiğini öne sürdü. Bornou, camiyi kuşatan militanların içerideki en az 20 Müslüman'ı öldürdüğünü söyledi.

Başkent Bangui'de Müslümanların yaşadığı mahallede olay nedeniyle bir günlük yas ilan edildi.

Kentteki Müslüman toplumunun temsilcilerinden Ousman Mahamat ise ülkedeki çeşitli toplumsal gruplar arasında nefretin yayılmaya çalışıldığı uyarısında bulunarak, "Bu savaşın ne kazananı ne de kaybedeni var. Kardeşlerimiz boş yere öldürülüyor." değerlendirmesinde bulundu.

BM verilerine göre, dünyada insani durumunun en kötü olduğu ülkelerden biri olan OAC'de her iki kişiden biri yaşamak için yardım kuruluşlarına muhtaç.

OAC'de 2012'de Seleka silahlı grubunun, yönetime karşı ayaklanmasıyla siyasi kriz baş göstermiş, Hristiyan anti-Balaka ile Müslüman Seleka silahlı grupları arasında çıkan çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetmişti. 2016'daki devlet başkanı seçiminin ardından siyasi kriz sona ermesine rağmen ülke, zaman zaman şiddet olaylarına sahne oluyor.

BM, SALDIRIYI KINADI

Öteyandan, Birleşmiş Milletler (BM) Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) Misyonu (MINUSCA), Kambe kentindeki camiye düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadı. MINUSCA'dan yapılan yazılı açıklamada, silahlı grubun, ülkenin güneydoğusunda bulunan Kambe kentindeki camiye yaptığı, çok sayıda Müslüman'ın hayatını kaybettiği saldırıyı şiddetle kınadıkları bildirildi.

Açıklamada, MINUSCA ve OAC'ın kısa süre içinde bölgeye ortak askeri birlik göndereceği kaydedildi. Mayıs ayından beri ülkenin güneydoğusundaki Bangassu kentinde son dönemde şiddet olaylarının arttığı belirtilen açıklamada, saldırı ve çatışmalarda BM personeli dahil birçok kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce kişinin yerlerinden edildiği kaydedildi.

MINUSCA'nın, bölgedeki can kayıplarını önlemek ve sivillerin güvenliğini sağlamak için Bangassu, Mobaye, Zemio, Rafai ve Obo kentlerine BM Barış Gücü askerlerini konuşlandırdığı hatırlatılan açıklamada, BM Misyonu'nun OAC yetkilileri ile yakın iş birliği içinde olduğu ifade edildi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN