Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Avrupa'nın en büyük camisi, hangardan külliyeye dönüşüyor

, hangardan külliyeye dönüşüyor

Avrupa'nın en büyük camisi, hangardan külliyeye dönüşüyor

'nın kentinde 21 yıl boyunca cami olarak kullanılan eski yerine, özelliklerine göre biçiminde 28 kubbe ve 44 metre yüksekliğinde cami yapılacak

'nın kentinde bulunan ve uzun yıllar olarak bilinen , şeklinde ve özelliklerine uygun biçimde yeniden yapılacak.

() teşkilatı tarafından 1996'da satın alınan ve düzenlenerek 21 yıl boyunca cami olarak kullanılan eski yerine, 28 kubbe ve 44 metre yüksekliğinde cami ve külliye inşaatının temeli yarın atılacak.

Strazburg Eyüp Sultan Yeni Camisi'nin ilk harcı, Başbakan Yardımcısı , Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak Üyesi Bakir İzetbegoviç, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi ve Fransız yerel yönetimlerin temsilcilerinin katılacağı bir törenle konulacak.

Osmanlı mimari özelliklerine göre yapılacak, yaklaşık 15 dönüm arazi üzerinde, 3 bin kişi kapasiteli mescit, konferans salonları, okul, kütüphane, öğretmenler odası, restoran ve butiklerin yer alacağı külliyenin ayrıca 600 araç kapasiteli otoparkı ve 260 adet bisiklet parkı da bulunuyor.

44 metre yüksekliğinde çifte minaresiyle Strazburg'un dini, mimari ve kültürel çeşitliliğine renk katacak caminin ana kubbesi etrafında 27 adet küçük çapta kubbeler de yer alıyor.

10 bin metrekare alanda kurulu ve cami olarak kullanılan eski fabrika hangarları, geçen yıl yıkılarak yeni caminin inşaat çalışmaları başlatılmıştı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN