Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Teröre vurulan ağır darbe, Avrupa’yı korkuttu!

Teröre vurulan ağır darbe, Avrupa’yı korkuttu!

Yayınlanma Tarihi: 06.07.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 06.07.2017 13:57
Teröre vurulan ağır darbe, Avrupa’yı korkuttu!

16 Nisan Anayasa Değişikliği Avrupalıları çok korkuttu. AP Türkiye raportörü PKK’lı teröristlerin savunucusu Kati Piri tarafından hazırlanan raporla Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını talep eden tasarı Avrupa Parlamentosu’nda kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını talep eden bir tasarıyı kabul etti. Avrupa Parlamentosunda AB-Türkiye müzakerelerinin dondurulmasını öngören rapor 477 oy ile kabul edildi. Avrupa Parlamentosu'nda dün görüşülen Türkiye Raporu'na ilişkin bugün yapılan oylamaya 638 parlamenter katıldı.

Oylamaya katılanlardan 477 parlamenter Türkiye ile müzakerelerin dondurulması yönünde oy kullanırken, 64 parlamenter müzakerelerin devam etmesi yönünde tercih kullandı.

AP Türkiye raportörü PKK'lı teröristlerin savunucusu Kati Piri tarafından hazırlanan raporda Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısı yapılıyor.

Raporda, "16 Nisan anayasa değişikliği paketinin mevcut haliyle yürürlüğe girmesi halinde" Türkiye ile üyelik müzakerelerinin "derhal ve resmen askıya alınması" için AB üyesi ülkeler ve Avrupa Komisyonu'na çağrıda bulunuluyor.

Bu karara Anayasa değişikliği paketinin kuvvetler ayrılığı ilkesi ve Kopenhag kriterleriyle uyumlu olmaması gerekçe gösteriliyor. Avrupa Parlamentosu Kasım 2016'da aldığı bir diğer kararda da üyelik müzakerelerinin "dondurulması" çağrısında bulunmuştu.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN