Arama

Frankofon bir bakışla : Türköri ve Oryantalizm

Frankofon bir bakışla : Türköri ve Oryantalizm

Başkonsolosluğu’nun Yüksek Himayelerinde ve Dünya Konsoloslar Federasyonu’nun iş birliğiyle gerçekleşen “Frankofon bir bakışla : Türköri ve Oryantalizm” adlı görkemli resim sergisi, Lise’nin geleneksel Frankofoni Festivali kapsamında, Saint Benoît Lisesi “La Galerie” salonunda düzenlenecektir.

Sayın Erol Makzume'nin koleksiyonunun, değişik tekniklerle yapılmış tablolarının bir bölümü, ilk kez, hem sergi salonumuzda, hem de özenle hazırlanan bir kataloğun sayfalarında sanatseverlerle buluşuyor !

"Türköri" – Türk Modası'nın en yaygın olduğu dönem, Avrupalı sanatçıların, ulaşım araçlarının yetersizliğinden dolayı, 'ya seyahat etme şansı bulamadıkları 1750-1800 yıllarını kapsamaktadır. Bu serginin çıkış noktası da bu dönemdir.

Sergi, Avrupa ve 'da modasının popülarite kazandığı dönemi yansıtan eserlerden oluşuyor. Daha sonra, yavaş yavaş kara ve deniz yolu ulaşımının kolaylaşması nedeniyle gezgin sanatçıların eserleri ortaya çıkmış; ressamlar artık hayali bir Doğu'yu resmetmek yerine, insan ve yöre manzaralarını, Doğu'nın ışık ve renkleriyle betimledikleri "" çizgiler taşıyan eserler vermeye başlamışlardır.

Toplamda, 40 ressamın 50 tablosu sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Sanatçılar, Van Loo, Leprince, Melling, Decamps, Pasini, Ziem, Brest, Hayette, Warnia-Zarzecki ve Signac gibi ünlü ressamlardan oluşuyor.

Bu olağanüstü sanatçıların serüvenci kişiliklerinin, sizleri geçmişe doğru bir yolculuğa çıkaracağından eminiz !

Serginin açılışı, 8 Mart 2018 saat 18.30'da yapılacaktır.

Etkinlik 5 Nisan tarihine kadar (Pazar günleri hariç, saat 15.30-18.00 arası) halka açık olacaktır.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN