Arama

İbrahim Tenekeci
Mayıs 8, 2020
Bize lazım gelen
Sesli dinlemek için tıklayınız.

Evlerde yaşadığımız şu günlerde, umulur ki toprağın hikmeti ve memleketin kıymeti daha iyi anlaşılır.

Bahar mevsimi uzaktan bakıp geçti. Bir yeşil dal görme hevesiyle, yani teselli için müdavimi olduğum belgesel kanalını açtım. Ünlü bir sinema oyuncumuz "sen de tanık ol" başlığı altında Afrika düzlüklerinde fotoğraf çekiyor. Beğeniyle takip ettiğim Ulak programını da Afrikalı yerliler arasında görünce, kanalın öncelik sıralamasını değiştirmek zorunda kaldım.

Serengeti uzmanı olduk, buna karşılık Samanlı dağlarını bilmiyoruz. Öküz başlı antilopların göçünü ezberledik ama İstanbul'un ormanlarındaki yaban hayatından haberimiz yok. Bu 'gezilere' ayrılan bütçenin cüzi bir kısmıyla pekâlâ Küre yahut Yıldız dağları belgeseli yapılabilir.

Afrika konulu belgeseller zaten satın alma yoluyla temin ediliyor. Biz biraz kendimize bakalım. Ülkemizin güzelliklerini hem insanımıza anlatalım, hem başkalarına gösterelim.

Birkaç sene önce Daday – Araç yolundan geçmiştik. Bir rüya gibiydi. Yurdumuz bunun gibi nice eşsiz güzergâhı ve görülmeye değer yeri bağrında barındırıyor. Saymakla bitmez: Hâlâ bütünlüğünü koruyan dağ köyleri, bozkırlardaki bitki varlığı, ören yerleri, yayla ve ormanlar, kadim kasabalar, tarihi mekânlar…

İmkânlarımızı öncelikle buralar için kullanalım. Keşke insanımız asıl bu güzelliklere tanık olabilse…

***

Mehmet Kaplan, yıllar öncesinden sesleniyor: Türkiye'nin tabiat güzellikleri henüz sanatkârları tarafından keşfedilmemiş veya tesirli bir şekilde anlatılamamıştır. (Türk Milletinin Kültürel Değerleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, 1987, sayfa 47.)

Kaplan'a göre, tabiatı işlemek de bir kültür işidir. İşte bu kültürü kaybetmek üzereyiz. Toprağın ve tabiatın hünerini konu edinen her metin "çiçek böcek edebiyatı" yaftası altında küçümseniyor, hafife alınıyor. Pastoral şiirin bile cesaret istediği günlerdeyiz.

Yukarıda şikâyet ettiğim durum, sanki bu gidişatın bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Bilecik iline bağlı Dodurga kasabasına yahut Balıkesir sınırları içinde bulunan Kınık köyüne gidilirse, fazla gösterişli olmayacak. Oysa bize lazım gelen evvela buralardır.

Bütün işlerimizi, özentiye kapılmadan, kendimiz kalmaya gayret ederek yapmalıyız.

İbrahim Tenekeci

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN