Arama

Haşmet Babaoğlu
Şubat 17, 2019
Altını çizdiğim satırlar - 63

İtham ediyorum... Kendimi para ve şöhret başta olmak üzere eleştirdiğim her şeye tapmakla itham ediyorum... Kendimi burnumun ucundan ötesini görmemekle itham ediyorum... Kendimi, kendini keşfetme kisvesi altında kendimden hoşnut olmakla itham ediyorum. (FREDERİC BEIGBEDER / Kuzey Kulesi 107. Kat)

***

Yaşa. Anı yakala. Yatak odasındaki yatağın önünde duruyorum ve insanın anı nasıl yakalayacağını bilmiyorum. Sonunda her zaman yaptığım gibi ölüm ilanlarından başlamaya karar veriyorum. (KJERSTI SKOMSVOLD / Hızlandıkça Azalıyorum)

***

Kendinize mutlu olup olmadığınızı sorduğunuz anda, artık mutsuzsunuzdur... (ZYGMUNT BAUMAN / Yaşam Sanatı)

***

Mutluluk masal, mutsuzluk öyküdür. (HARUKİ MURAKAMİ / Sahilde Kafka)

***

Sağlığı mutluluğun eşdeğeri haline getirmek, kendinin farkında olmayan ve can çekişme halindeki kişiler olduğumuzu ima etmektir. Tedavi ideali, hiçbir zaman yakamızı bırakmayan, yakınlarımızın ve medyanın sürekli hatırlattığı bir sabit fikir haline gelir. Bu bağlamda, işleyeceğimiz tek suç, gece gündüz sağlığımızı düşünmemek! (PASCAL BRUCKNER / Ömür Boyu Esenlik)

***

İnsan çeşitli yöntemlerle yalnızlaştırılabilir. Terk ederek, korkutarak, güçsüzleştirerek. Punduna getirdiğinde de hapsederek tabii. Ama en korkuncu başkalarına muhtaç ederek yalnızlaştırmaktır. (HAKAN İŞCEN / Borges Çetesi)

***

Evlerde insanlar değil, adeta eşyalar oturuyor. (CAHİT ZARİFOĞLU / Zengin Hayaller Peşinde)

***

Burada, bu taraçalar üzerinde manzaraya hakim olduğum gibi kendi hayatıma da hakim olabilme duygusu içimde beliriyor. Belki de her birimiz, hayat boyunca ahengini aradığımız bir iklime, bir manzaraya aitizdir. (HELENE GRIMAUD / Özel Dersler)

***

Her şeyi unuttuğundan bu yana çok daha fazla şey biliyor. (ELIAS CANETTI / Saatin Gizli Yüreği)

***

Hiçbir şey göründüğü gibi, hatta yaşandığı gibi değil; her şey hatırlandığı gibi. (BARIŞ BIÇAKÇI / Aramızdaki En Kısa Mesafe)

***

Kavga savaşçının kutsal vazifesi. Düşmana sırtını çeviren yiğit, herkesi kendine güldürür. (CEMİL MERİÇ / Bir Dünyanın Eşiğinde)

Haşmet Babaoğlu - Sabah

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN