Arama

Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarındaki kritik dört nokta

Cumhurbaşkanı’nın Kaşıkçı cinayeti açıklamalarındaki kritik dört nokta

'ın ile ilgili salı günü grup toplantısında yaptığı açıklamaları tüm dünya nefesini tutarak izledi.

Konuşma boyunca 'nin 'la bir krize sürüklenmesini bekleyerek ellerini ovuşturan bazı kesimlerin beklentilerini boşa çıkardı.

Erdoğan konuşmasında bugüne kadar ortaya çıkan kanıtları açık ve seçik olarak ortaya koydu.

Doğrudan 'a çağrı yaparak Türkiye'nin derdinin Suudi Arabistan'a ilişkileri bozmadan kendi topraklarında bulunan bir konsoloslukta dünyanın gözü önünde işlenen bir cinayetin aydınlatılması olduğunu hissettirdi.

Bu çerçevede Erdoğan'ın konuşmasında kritik dört noktanın ön plana çıktığı görülüyor.

Öncelikle bunun en ince detaylarına kadar planlanan bir olduğu ve cinayetin anlık olarak cereyan ettiğini iddia eden 'in iddialarının temelsiz olduğu kanıtları ile kamuoyu ile paylaşılmış oldu.

Bu çerçevede operasyondan bir gün önce, üç kişilik bir ekibin tarifeli seferle 'a gelmesi, başka bir ekibin Belgrad Ormanı ve 'da keşif çalışmaları yapması ve aralarında adli tıp uzmanının da olduğu üçüncü bir ekibin olay günü konsoloslukta bulunması ve olayın örtbas edilmesi için dublör kullanılmış olması ortada planlı bir cinayet olduğunu kanıtlıyor.

İkinci olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan buradan hareketle 1961 yılında imzalanan hakkındaki 'nin de artık masaya yatırılması çağrısında bulundu.

Zira geçmişte herkes tarafından saygı duyulan bu uluslararası norm bugün Veliaht Prens'in attığı bu adımla delinmiş oldu.

Dolayısıyla yarın böyle bir adımı başkalarının da atmayacağının bir garantisi kalmamış oldu.

Hiçbir devletin kendi toprakları üzerindeki diplomatik misyonlarda açıktan cinayet işlenmesine müsaade etmesi beklenemez.

Bundan dolayı bu sözleşmenin insanların can emniyetini sağlayacak ve bu sözleşmenin kötüye kullanımının önüne geçecek şekilde güncellenmesi kaçınılmaz hale geldi.

Üçüncü olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan Viyana Sözleşmesi'nin kötüye kullanılmasının karşılığı olarak olaya karışan 18 kişinin yargılanmasının İstanbul'da yapılmasını talep etti.

Suudi yönetiminin olayı tam manasıyla aydınlatacağı için bunu kabul etmesi zor olsa da bu talep Türkiye'nin olaydan Veliaht Prens'i doğrudan sorumlu tuttuğunu işaret etmekte.

Dördüncü ama belki de en kritik nokta Cumhurbaşkanı'nın diğer ülkelerdeki suç ortaklarının da soruşturmaya dahil edilmesi ile ilgili çağrısı oldu.

Bu çağrı ile Türkiye'nin olayın üstünü örtbas etmeye çalışan ve Veliaht Prens''i bugüne kadar pervasızca hareket etmesinde payı olanlara gözdağı verdiği açık.

Neticede Cumhurbaşkanı Erdoğan kimseyi doğrudan suçlamadan Türkiye'nin elindeki sağlam kanıtlarla olayın takipçisi olduğunu ve üstünün basit şekilde kapatılmasına müsaade etmeyeceğini dünyaya ilan etmiş oldu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN