Arama

Enes Bayraklı
Mart 10, 2018
Zeytin Dalı Operasyonu ezberleri yıkmaya devam ediyor!

Olanca hızıyla devam eden Zeytin Dalı Operasyonu Suriye ile ilgili bir çok ezberi bozdu. Öncelikle Amerika'nın mali ve askeri desteği ile inşa edilen PKK'nın sahadaki en etkin kara gücü olduğu imajı TSK tarafından yerle bir edildi. PKK'nın açık bir şekilde bozguna uğraması sonucu TSK ve Özgür Suriye Ordusu köyleri, beldeleri ve ilçeleri teker teker PKK işgalinden kurtarıyor.

Diğer taraftan Zeytin Dalı Operasyonu, 11 Eylül sonrasında Amerikalılar tarafından tüm dünyaya kabul ettirilen terörle savaş doktrininin önemli bir ezberini de bozdu. Zira Amerika, İsrail ve Rusya tarafından terörle mücadele adı altında Lübnan, Afganistan, Gazze, Irak, Çeçenistan ve Suriye gibi bölgelerde yapılan bütün askeri operasyonlar sırasında colleteral damage (ikincil zarar) adı altında on binlerce sivil katledildi. Meskun mahallerde yani şehirlerde yapılan operasyonlarda şehirler dümdüz edildi, o şehirlerin altyapısı yerle bir edildi. Bütün bu katliamların ve yıkımın savaşın istenmeyen bir sonucu olduğu konusunda dünya ikna edildi. İşte bundan dolayı dünya kamuoyu, Amerika'nın Felluce'yi ve Rakka'yı; İsrail'in ise, Gazze'yi dümdüz ederken binlerce sivili katletmesine sessiz kaldı.

Halbuki Zeytin Dalı Harekatı kapsamında özgürleştirilen Bülbül, Raco, Şeyh Hadid ve Cinderesi gibi beldeler Türk ordusu ve Özgür Suriye Ordusu tarafından yakılıp yıkılmadan ve neredeyse hiç sivil kaybına neden olmadan ele geçirildi. Operasyonlar sonrası bu şehirlerden medyaya yansıyan kareler bu gerçeği doğruluyor. Diğer taraftan tüm dezenformasyon çabalarına rağmen PKK, Türk ordusunun yahut Özgür Suriye ordusunun doğrudan bilinçli bir şekilde sivil halkı hedef aldığı ile ilgili ortaya bir kanıt koyamadı. Aksine TSK'nın insansız hava araçları tarafından kaydedilen ve Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan görüntüler PKK'nın sivillerin meskun mahalleri terk etmemesi için yollara el yapımı patlayıcılar döşeyerek sivilleri katlettiğini ortaya koydu.

Sonuçta Zeytin Dalı Operasyonu şunu apaçık gösterdi ki, istenildiğinde bu çapta bir askeri operasyon şehirleri dümdüz etmeden ve sivilleri katletmeden yapılabiliyormuş. İşte bundan dolayı Zeytin Dalı Harekatı aynı zamanda Amerika, Rusya, İsrail, Esed Rejimi ve İran gibi aktörlerin bu operasyonları ne kadar vahşice yürüttüğünü de ortaya çıkarmış oldu.

Enes Bayraklı

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN