Arama

Osmanlı'nın Kudüs'ü Fethi

Yayınlanma Tarihi: 30.12.2023 15:16 Güncelleme Tarihi: 30.12.2023 15:16

31 Aralık 1517 tarihinde Osmanlıların hakimiyetine giren Kudüs, asırlar süren istikrarsızlığın sonunda sükunet ve huzurun başkenti oldu. Yavuz Sultan Selim Han şehrin adını Kudüs-ü Şerif olarak değiştirdi.

💠 Medeniyet tarihinde çok önemli bir noktada olan Kudüs, 1099 – 1187 arasında 88 yıl boyunca Haçlı işgalinde kaldı. Selahaddin Eyyubi'nin şehri tekrar fethetmesinin ardından Kudüs, eski huzurlu günlerine döndü.

💠 Lakin 1517'ye kadar şehir, pek çok kez el değiştirmesinden dolayı istikrarsız bir görüntü çizdi. 1517 yılı, 31 Aralığında Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına dâhil edilen Kudüs'te sükûnet 1917'ye dek sürdü.

💠 Büyük hünkarın şehre girişinde şehrin ileri gelenleri bulundu. Akşam namazını Mescid-i Aksa'da eda eden Sultan'ın emriyle Mescid-i Aksa'da 12.000 kandil yakıldı.

💠 1 Ocak'ta şehir sakinleri için binlerce kurban kestiren Sultan, Kudüs'ün tarihi mekanlarını ziyaret ederek Gazze'ni fethine geçti. Medeniyet ufkunun gözbebeği Kudüs, Osmanlı iradesine kansız bir şekilde geçmişti.

💠 1517'de Osmanlılar şehirdeki kutsal mekânların zarar görmemesi için şehri terk etmişlerdi.

💠 💠 💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Editör: Bekir Salih Yaman
Kamera: Serkan Hervenik
Kurgu: Ayşenur Aslan

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Molla Karayılan kimdir?

Molla Karayılan kimdir?

Milli Mücadele'de cesurca çarpışan Molla Mehmet Karayılan'ın kahramanlık hikayesine yakından...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN