Arama

Mihrimah Sultan Camii’nde gizlenen büyük sır

Yayınlanma Tarihi: 23.02.2019 15:11 Güncelleme Tarihi: 26.10.2018 16:00

Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan’ın yaptırdığı cami ilk inşa edildiğinde basamakları Boğazın sularını kucaklıyordu. Boğazdan geçenlerini içine almak istercesine konumlandırılan cami asırlara meydan okurcasına dimdik ayakta durmaya devam ediyor. Mihrimah Sultan biri İstanbul’da biri Edirnekapı'da olmak üzere şehrin iki yakasına kendi adına cami ve külliye hediye ettirir. Mimar Sinan’ın matematik zekâsını kullanarak dünyada eşi benzeri görülmemiş bir hesaplama ve estetik anlayışıyla, tabiatı sanatla birleştirip minarelerinin ardından güneşin ve ayın doğuşun ve batışının izlenebileceği iki cami planlar ve inşa eder. Her yıl Mihrimah Sultan’ın doğum günü olan 21 Mart’ta Edirnekapı’daki caminin minaresi ardından güneş batarken Üsküdar'daki caminin minareleri arasından ay doğar. Böylece büyük usta Mihrimah Sultan’ın adını ölümsüzleştir. İşte Mimar Sinan'ın erken dönem eserlerinden olan İstanbul’un gözbebeği Mihrimah Sultan Camii'nin sırlarla dolu hikâyesi….

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Saat Saat 15 Temmuz Gecesi

Saat Saat 15 Temmuz Gecesi

8 sene evvel tarihin gördüğü en alçakça darbe kalkışmalarından biri ülkemizde yaşandı. FETÖ...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN