Arama

II. Abdülhamid’in Çanakkale’yi geçilmez kılan öngörüsü

Yayınlanma Tarihi: 18.03.2021 12:08 Güncelleme Tarihi: 31.03.2021 14:21

Asırlar boyunca imparatorluğun göz bebeği olan #İstanbul'un güvenliğini sağlamak; #Osmanlı sultanları arasında en önemli konuların başında geliyordu. Çanakkale Savaşı’ndan yıllar önce, dünyanın büyük bir savaşa doğru sürüklendiğini öngören Sultan İkinci Abdülhamid, Çanakkale’yi “geçilmez” kılan hamlelerden birini gerçekleştirerek Hamidiye Tabyası’nı inşa ettirdi. Peki, Hamidiye Tabyası’nın Çanakkale Zaferi’nde üstlendiği kritik rol neydi? Çanakkale özel gezimizde ziyaret ettiğimiz tabyanın öyküsünü sizlerle buluşturuyoruz…

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Bir Bilgi: Usturlab

Bir Bilgi: Usturlab

Usturlap eski zamanlarda gök cisimlerinin yükseltisini ölçmek kullanılırdı. İslâm dünyasında...

Bir bilgi: Namazgah

Bir bilgi: Namazgah

Peygamber Efendimiz (SAV), sefere veya yolculuğa çıktığında namazını eda edebilmek için yol...

Bir bilgi: Servi Ağacı

Bir bilgi: Servi Ağacı

Geleneklerimizde ölümün sembolü olarak görülen bu ağaçlar 30 metreye kadar uzayabiliyor.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN