Arama

Filistin'in kaderini değiştiren kanlı mektup: Balfour Deklarasyonu

Yayınlanma Tarihi: 02.11.2023 16:37 Güncelleme Tarihi: 02.11.2023 16:54

İsrail’in Gazze’de uyguladığı soykırım, tüm vahşetiyle yirmi günü aşkın süredir devam ediyor. Peki, tüm bu katliamlar 7 Ekim’de mi başladı? Yıllardır yaşanan Siyonist işgalinin temelinde, İsrail'in kuruluşuna giden süreci hızlandıran, Filistin’in kaderini değiştiren kanlı bir mektup var: Balfour Deklarasyonu.

2 Kasım 1917'de dönemin İngiliz Dışişleri Bakanı Arthur James Balfour, önde gelen Siyonistlerden Baron Rothshild'a bir mektup gönderdi.

◾ Mektupta İngiltere, tarihi Filistin topraklarında Yahudilere "vatan" kurulmasını vadediyordu. Kendi topraklarında yaşam süren Filistinliler, açıkça yok sayılıyor ve o zamana kadar dillendirilmemiş ulusal ev tanımı kullanılıyordu.

◾ Deklarasyon İngiltere'nin I. Dünya Savaşı'nda tarihi Filistin topraklarının tamamını işgal etmesiyle eş zamanlı olarak yayınlandı. Ve sonrasında da İngiliz mandası altındaki Filistin'e, Yahudi göçü hız kazandı.

◾ Bu 30 yıllık manda dönemi, İngilizlerin, Filistin'i Yahudilere vatan yapma düşüncesinin hazırlık aşamasıydı. Bu süreçte halk direniş gösterse de binlerce Filistinli yerlerinden edildi, geçim kaynaklarına el koyuldu, evleri yakıldı.

◾ Siyonistler, Filistin topraklarını parça parça işgal etti, sistematik soykırıma maruz kaldılar.

◾ 1948'de İngilizlerin Filistin topraklarından çekilmesi üzerine de İsrail kuruluşunu ilan etti. Yerleşimci diye tabir edilen işgalciler, milyonlarca Filistinliyi evsiz bıraktı. Hala da direnenlere karşı İsrail'in katliamları dünyanın gözü önünde sürüyor.

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Editör-Sunucu: Burcu Sandıkçı
Kurgu: Günışığı Gülhan Salma
Kamera: Serkan Hervenik

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN